kaş-7-min
Beslenme Genel Güzellik Kadın Sağlığı Kişisel Bakım Makyaj Sağlık

Kirpiklerinizi Uzatmanın Doğal Yöntemleri

Kirpiklerinizi Uzatmanın Doğal Yöntemleri

Her kadın hem çekici hem de güzel olmak ister. Güzel gözlere ve kirpiklere sahip olanlar da daima dikkat çekerler. Ancak kirpiklerinizin hep güzel görünmesini sağlamak da kolay bir iş değil. Rimel, makyaj ve diğer güzellik ürünlerinin uzun süreli kullanımı hassas kirpikleri iyice yıpratır ve normalden daha sık dökülmelerine sebep olur. Bu hasarı en aza indirmek için, bugün sizlere kirpiklerinizi uzatmanın bazı doğal yollarından bahsedeceğiz.

Önerdiğimiz gıdalar

Başınızdaki saç gibi, kirpikler de onlara nasıl baktığınıza bağlı olarak güçlü ya da zayıf olarak uzarlar. Sağlıklı ve dengeli beslenme bu noktada çok önemlidir. Her gün en az beş porsiyon çiğ sebze tüketmelisiniz.

Diğer bir tavsiyemiz ise farklı meyve çeşitleri tüketmektir. Böylece ihtiyacınız olan besin maddelerini yalnızca saçınız ve kirpikleriniz için değil güçlü diş ve tırnaklar için de almış olursunuz.

Beslenmenize eklemeniz gereken son gıda yulaftır. Yulafın içinde bol miktarda silikon bulunur; silikon kirpiklerinizin daha hızlı ve daha güçlü çıkmasına yardımcı olur. Diğer yemeklerin içine yulaf eklemesi de oldukça pratiktir. Çorbanıza veya smoothielere yulaf ekleyin ya da hamur işlerinde beyaz unla birlikte kullanın.

Strese veda edin!

Stresli durumlardan uzak kalmaya çalışın. Doğal olarak stresin kirpiklerinizle ne gibi bir ilgisi olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Stresli zamanlar yaşarken, başınızın üstündeki saçların zayıfladığını ve normale göre daha sık döküldüğünü fark etmiş olabilirsiniz. Aynı şey kirpikleriniz için de geçerli. Zayıflar ve dökülürler. Görmesi daha zordur ancak saç tellerinizle aynı hızda dökülürler.

Bol bol H Vitamini alın

Biotin olarak bilinen H vitamini kirpiklerinizi güçlendirir ve daha hızlı uzamayı teşvik eder. Bu vitamini belli gıdalarda bulabilirsiniz. B Vitaminlerinden biri olduğu için, aşağıdaki gıdalarda mevcuttur:

Muz

Sardalya

Fındık

Badem

Maya

Tam tahıl

Öğle öncesi atıştırmalığı olarak, aşağıdakilerden atıştırmayı alışkanlık haline getirin:

Badem

Fıstık

Antioksidanlar ve C vitamini

Antioksidanlar temelde C ve E vitamininden meydana gelir. Bu vitaminler serbest radikallerle mücadele etmekten sorumludur. Saç ve kirpiklerin çıkmasını ve güçlenmesini desteklerler. Yeterli oranda C vitamini almazsanız, saçınız kurur ve kırılmaya başlar. Bu arada E vitamini kafatasındaki kan dolaşımını arttırır.

Bu vitaminler aşağıdaki gıdalarda bulunur:

Narenciye (limon, portakal, mandalina)

Kivi (çok yüksek miktarlarda)

Avokado

Yeşil sebzeler

Narenciye meyvelerini beslenmenize çok kolay dahil edebilirsiniz. Kahvaltıyla beraber bir bardak narenciye suyu içmeniz yeterli! Kirpikleriniz güçlenecek ve bu sırada vücudunuz gerekli besin maddelerinden faydalanacaktır.

Yatağa makyajınızı temizlemeden girmeyin

Günün sonunda makyajınızı çıkarmayı unutmayın. Yatmadan önce özellikle rimel ve göz kaleminizi çıkarmanız çok önemlidir. İçlerinde gözlerinizi daha ön plana çıkaran kimyasallar bulunur, ancak uzun süre gözünüzde kaldıkları zaman kirpiklerinizi zayıflatırlar. Ayrıca rimeli sık sık suyla yıkadığınız yumuşak bir fırça yardımı ile uygulamanız da çok önemlidir.

Rimel haricinde gözlerinizi daha da vurgulayan birçok ürün bulunur. Hatta bunların arasında doğal seçenekler de vardır. Bazılarını yavaş yavaş deneyip ilerlemeye kendi gözlerinizle tanık olun. Kirpiklerin uzamasını görmenin neredeyse imkansız olduğunu unutmayın.

Zeytinyağı

Zeytinyağı kirpikleriniz için doğal krem görevi görür. Her akşam özellikle kirpik diplerine birkaç damla zeytinyağı sürün. Bu işlemi bir iki ay tekrarladıktan sonra kirpiklerinizin daha güçlü ve daha sağlıklı çıktığını göreceksiniz.

Emu yağı

Bir araba için mazot ne demekse kirpikler için de emu yağı aynı anlama gelmektedir. Kirpiklere bol enerji verir ve kalın ve güçlü çıkmalarını sağlar. Emu yağını bir kulak çubuğu yardımıyla kirpik dibinden ucuna doğru uygulayın. Bu yağ genel olarak harika bir kozmetik ürünüdür. Bu sebeple yalnızca gece kullanımı ile sınırlamamalısınız. Güç içinde de uygulayabilir ve gözlerinizdeki ekstra ışıltının keyfini çıkarabilirsiniz.

Vazelin

Vazelin kirpikler için yine doğal bir kremdir. Geceden sürüp bırakabilir ya da 15 dakika sonra durulayabilirsiniz. Zeytinyağı gibi, kirpiklerinizin dibine ve göz kapaklarınıza uygulayın. Birkaç hafta içinde sonuçları göreceksiniz.

Bu tedavilerin size faydasının olmasını umuyoruz, ancak genel olarak kirpiklerinizin ve tüm vücudunuzun faydalanabilmesi için bunları iyi bir beslenmeyle birleştirmeniz gerektiğini unutmayın.

Benzer Yazılar

Fıtığa ilaç karışımlar

HayataRehber

Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir ?

HayataRehber

Pek bilmediğimiz biyolojik bilgiler

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster