Nedir?

Kısa devre nedir?

Kısa devre nedir?

Elektrik akımının devre üzerinde takip etmesi gereken yoldan saparak devreyi kısa yoldan tamamlayan elektirik akımı olayı. Ya da daha teknik bir ifadeyle; aralarında potansiyel farkı bulunan iki noktanın bir iletkenle birleştirildiğinde oluşan elektrik olayı şeklinde açıklanabilir.

Elektirik akımının standart yolundan sapması bilinçli olarak iki noktanın iletken bir tel ile birleştirilmesiyle ya da kazara olabilir. Örneğin, su alan bir devre üzerindeki iki noktanın suyla iletken hale gelerek, akımı gitmemesi gereken bir yere ulaştırması şeklinde olabilir.

Örneğin, evinizin duvarında ışıkları açıp kapamaya yarayan elektirik anahtarından bir kabloyu çıkarıp diğer kabloya dokundurursanız bir nevi kısa devre yapmış olursunuz.

Elektirik devrelerinin girişinde devreyi ani yüksek akımlardan koruma maksadıyla sigorta bulunur. Bu sigortanın içinde elektrik akımına karşı dirençli iletken bir tel bulunur. Eğer akım yüksek gelirse sigortanın teli kopar ve elektirik akımı yoluna devam edemez ve devre yüksek akımdan korunur, aksi halde o akıma uygun olmayan tüm devre elemanları bozulacaktı. Bu yanmış sigortayı çıkarıp iki ucuna iltken bir tel takarsanız da kısa devre yapmış olursunuz çünkü sigortanın işlevini iptal etmiş olursunuz, devre bu durumda çalışır ancak yüksek akıma karşı kendini kapatamayacağından devre yanabilir.

 

Benzer Yazılar

Burgess Göre Emeklilik Nedir?

HayataRehber

Canlıyı Belirleyen Özellikler Nelerdir?

HayataRehber

SLI Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster