İlişkiler

Kıskançlıktan kurtulmanın 5 yolu!

Kıskançlıktan kurtulmanın 5 yolu!

KISKANÇLIK duygusunun ilişkilerde bazı problemlere yol açtığı bir gerçek. Erkeklerin kadınlardan soğuma nedenlerinden biri olan kıskançlık, bazen ilişkilerin bitme nedeni bile olabiliyor. Sağlıklı bir ilişki yaşamak için kıskançlıktan kurtulmanın veya kıskançlık duygusunu dengelemenin bir yolunu bulmak gerekiyor. Tabii öncelikle kıskançlığınızın sebebini fark etmeniz ve kendi hareketlerinizi kontrol etmeyi öğrenmeniz önemli. Gerçekçi olmak, kendi hayatınıza odaklanmak, özgüvenli bir kadın gibi davranmak elbette kıskançlık duygusundan kurtulmak için yapabilecekleriniz arasında. 

SEBEBİNİ ÖĞRENİN

  Kıskançlıkla baş etmek istiyorsanız, önce neden böyle hissettiğinizi öğrenmeniz gerekiyor. Tüm bu kıskançlığın sebebi sizin kafanızda kurduğunuz hayali senaryolar mı? Yoksa sevgilinizin geçmiş hataları mı? Daha önce size yalan söyledi mi ya da sizi aldattı mı? Durum böyleyse, şüphe duymanız ve bazı sorular sormanız anlayışla karşılanabilir. Ancak güvenmediğiniz biriyle ilişki yürütme konusunda emin misiniz? Öncelikle bu soruyu kendinize sormalısınız. Geçmişte yapılan hataları affedip ilişkiye devam etmeyi tercih ettiyseniz, bazı şeyleri gerçekten geçmişte bırakmalısınız. Bunu yapamıyorsanız da ilişkinizle ilgili doğru kararı vermelisiniz.

ÖNCE KENDİ HAREKETLERİNİZE BAKIN

 Eğer kıskanç olmanızın sebebi sevgilinizin davranışlarıyla değil de tamamen sizle ilgiliyse, önce kendi hareketlerinizi kontrol etmelisiniz. Hepimiz karşımızdakini kendimiz gibi biliriz. Yani sevgilinize güvenmiyorsanız, o da size güvenmiyor olabilir. Mesela kızlarla dışarı çıktığınızda başka erkeklerle flörtleşmeyi normal mi buluyorsunuz? Öyleyse sevgiliniz erkek arkadaşlarıyla dışarı çıktığında da sizin gibi davranacağını düşünebilirsiniz. Kendi davranışlarınıza dikkat etmeniz, karşınızdakine olan güveninizi artırabilir.

GERÇEKLERE ODAKLANIN

 Aşırı derecede kıskançlık, psikolojik bir sorun olarak kabul ediliyor. Ve birçok psikolojik sorun gibi hayal gücünüz üzerinde olumsuz bir etkiye sahip. Sürekli en kötü senaryoyu düşünmenize neden olan aşırı kıskançlık, zamanla bu senaryolara göre hareket etmenize de neden oluyor. Sevgilinizin erkek arkadaşlarıyla ya da yalnız dışarı çıkacağını öğrendiğinizde aklınızda hemen bir senaryo oluşuyor. Bu senaryoda erkek arkadaşınız orada tanıştığı inanılmaz güzellikte bir kadınla geceyi birlikte mi geçiriyor? Bu da size sadece gece boyunca mesaj trafiği, tartışma dolu konuşmalar ve üzüntü getiriyor. Ancak işin aslı sevgiliniz birkaç arkadaşıyla muhabbet edip bir şeyler içecek ve eve dönecek.

KENDİNİZİ BAŞKALARIYLA KIYASLAMAYIN

 Çoğu zaman kıskançlığın sebebi özgüven eksikliğidir. Kendinizde bir şeyleri eksik gördükçe, dışarıda bu eksikliklere sahip olmayan insanların sizin yerinizi almasından daha çok korkarsınız. Dış görünüşünüzü beğenmiyorsanız, hayali aldatılma senaryolarınızda sevgiliniz hep 1.80 boyunda mükemmel fizikli sarışınlarla birliktedir. Kariyerinizde istediğiniz noktaya gelememiş olmanızı dert ediyorsanız, sevgilinizin iş arkadaşı “kendini kariyerine adamış başarılı kadın” baş düşmanınız olabilir. Ancak işin aslı sevgiliniz o kadınları değil, sizi tercih etti. Sizi dış görünüşünüz, mükemmel kariyeriniz ya da başka herhangi bir şey için değil, siz olduğunuz için seviyor. O sizde sevilecek şeyler bulabiliyorsa siz de kendinizde bulabilirsiniz.

ONU KAYBETMEYE HAZIR OLUN

 Kıskançlığın en önemli sebeplerinden biri de kaybetme korkusu. Erkek arkadaşınızı kaybetmekten ya da onun başkasına aşık olmasından korktukça kıskançlık düzeyiniz de artar ve maalesef onu kaybetmenize neden olan şey kıskançlığınız olabilir. Bu yüzden bazı şeyleri değiştiremeyeceğinizi kabullenmenizde fayda var. Eğer günün birinde ayrılacaksanız ya da sizi aldatacaksa, gün içinde 10 kere arayıp kontrol etmeniz bu durumu değiştirmez. Ayrıca günün birinde ilişkinizin bitebileceği gerçeğine de alışmanız gerekir. O hayatınızda olmadan önce nasıl yaşıyorsanız öyle yaşamaya devam edeceğinizi ve birinden ayrılmanın dünyanın sonu olmadığını arada kendinize hatırlatmanız, sizi her durumuza karşı hazırlıklı hale getirir.

Benzer Yazılar

Aşk hakkında ilginç bilimsel gerçekler

HayataRehber

Aşkla İlgili Sıkca Sorulan Sorular

HayataRehber

Mutlu İlişki İçin 7 Denenmiş Tavsiye

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster