Nedir?

Kızıl Elma Nedir?

Kızıl Elma Nedir?

Türk milliyetçiliği adına çok önemli bir anlam ifade eden kızıl elma inanışı, Türk soyundan gelen devletler için bir amaç simgesidir. Bazı dönemlerde fethedilmesi gereken bir bölgeyi, bazı dönemlerde gidilmesi gereken bir bölgeyi, bazı dönemlerde de fikir olarak bir devlet kurma hedefini, Türk birliğini veya cihan hakimiyeti durumunu ifade edebilmektedir.

Kızıl elmanın tarih sürecinde ilk olarak ne zaman ortaya çıktığı, ortaya çıkışında nelerin etkili olduğu hala bilinmemektedir. Yaygın olarak söylenen durum; Osmanlı döneminden itibaren bu anlayışın hem edebiyat alanında hem de tarih alanında oldukça geçerli bir sembol olduğudur. Özel olarak da Osmanlı döneminde Batı bölgelere yapılan cihatların sembolü olarak Kızıl elmanın anıldığı söylenmektedir.

Kızıl elma Ziya Gökalp tarafından Turan ülküsü ile harmanlanan Kızıl elma anlayışı, özel olarak yeniçerilerin arasında yaygınlaştırılmış bir tür olmuş, yeniçerilerin savaşa giderken daha azimli olmalarını sağlamıştır.
Kızıl elma hakkında görüşler

Kızıl elmanın esasen altın renkte yuvarlak yapıda bir top olduğu, Batı yönüne yapılan seferlerde ulaşılması istenen yerlere varıldığında ele geçirilen bölgelerde ve tahta çıkıldığında hakimiyeti temsilen parlayan bir öğe olduğu söylenmektedir.

Türkler arasında çok eski bir inanç olan Kızıl elma, Hazar denizinin doğusundan gelen Oğuzların Hazar kağanının ipek çadırının üstünde, bu topun bir hakimiyet timsali olarak durduğuna inanılmaktadır.
Türklerin eline geçen kızıl elma, buradan da Osmanlıların eline geçmiştir. Macaristan’da bulup ele geçirdikleri bu kızıl elmayı fethetmek istedikleri yerlerde kendilerine bu kızıl elmanın güç ve hakimiyet inancı kazandırdığını düşünmüşlerdir.

Kızıl elma ülküsü nedir?

Kızıl rengi zaten normal şartlarda Türk kültüründe oldukça kıymetli bir yeri olan bir renktir. Elma figürü ise mistik bir semboldür. Genellikle şifa kaynağı olarak belirtilmiş ve bereket getirdiği söylenmiştir. Kızıl elma sembol haline getirilirken ilginç bir şekilde asıl olarak elmaya değil, Eski Türklerin inanışına göre Ay ve Güneş’i ifade eden kızıl topa dayandırılmıştır.

Bahsi geçen top, “muncuk” ismine sahiptir ve çoğunlukla bayrakların ya da tuğların tepesinde kendisine yer bulmuştur. Bu sembol, hem hakimiyeti hem zaferi hem de fetih için seçilen bölgenin alınacağına dair olan inancı simgelemiştir.

Kızıl elma imgesi en belirgin olarak ilk kez Ergenekon destanında belirtilmiştir. Ergenekon destanında o bölgeden ayrılarak kaybedilmiş toprakları geri alma düşüncesini simgeleyen bir öğe olarak kızıl elma kabul edilmiştir.

Benzer Yazılar

İlluminati nedir?

HayataRehber

Portfolyo nedir?

HayataRehber

Aglet Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster