Nedir?

Koah (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) nedir?

Koah (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) nedir?

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), (süreğen tıkanan akciğer hastalığı) bir akciğer hastalığıdır.

Halk dilinde “kronik bronşit”, “müzmin bronşit” gibi adlarla bilinen KOAH, akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak soluk alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile nitelenen süreğen (kronik) bir hastalıktır.

Amfizem ve kronik bronşiti kapsayan bir hastalık öbeğine giren Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın en önemli özelliği, akciğerlere giren ve çıkan havayı, soluk darlığına neden olacak kadar kısıtlayabilmesidir. KOAH nedeniyle dünyada her yıl yaklaşık 2.500.000 kişi yaşamını yitirmektedir. Dünya genelinde ölüm nedenleri arasında altıncı sırada yer alan Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın artış oranı % 163 gibi yüksek bir sayıdır.

Kalıtsal özellikleri de görülen KOAH’ın yarattığı hava akımının engellenmesinin nedeni; akciğerlerde gelişen yangının (enflasmasyonun) yol açtığı asaldoku (parenkim) harabiyeti (amfizem) veya küçük hava yollarındaki daralma ve bronş çevresindeki liflenmedir (peribronşiyal fibrozis, küçük hava yolu hastalığı).

Nedenleri

1- Mesleki zararlı gazlar, tanecikler (mikro parçacık) solunması

2- Etkin biçimde sigara kullanımı

3- Hava kirliliği

Belirtileri

2- Balgam çıkarma.

3- Kan tükürme.

4- Soluk darlığı.

5- Kanın oksijen doymuşluğunda azalma.

6- Kalp yetmezliğine bağlı, ayaklarda şişme.

7- Göğüste tıkanma.

8- Hırıltılı solunum.

Benzer Yazılar

Kompresyon kuvveti nedir?

HayataRehber

Çınar Yaprağının Faydaları

HayataRehber

Acil Tedavi Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster