Nedir?

Konstrüksiyon Nedir?

Konstrüksiyon Nedir?

Kelimenin Türkçe diline Batı Avrupa dillerinden zamanla geçmiş bir kelime olduğu görülmektedir. Sözlükte bu sözcüğün anlamı olarak “projelendirme süreci de dahil olacak şekilde bir ürünün yapımı, inşası ve inşa edilme süreçlerinin devamı” şeklinde bir ifade kullanılmıştır.

Günümüz koşullarında konstrüksiyon daha çok “tasarım” kelimesiyle bir ifadeye kavuşturulmaktadır. Yani zaten imalat sürecinin de içerisine katılarak ifade edildiği konstrüksiyon süreci, tasarım aşamasının tümü olarak da ifade edilebilir bir alan olmaktadır.

Konstrüksiyon kelimesi, mühendislik bölümünün bilim dallarından biri olmaktadır. Özellikle makina mühendisliğinde konstrüksiyon başlıca dallarındandır. Konstrüksiyona ağırlık verilerek bu bölümlerde verilen eğitimlerde hem pnömanik sistemle çalışan makinaların bilgisi, bunun dışındaki her türlü makinanın teknik ve mekanik bilgisi, hidrolik sistemlerin bilgisi, mekanik sistemlerin bilgisi, makinaların komplesinin bilgisayar destekli konstrüksiyon süreçlerinin nasıl olması gerektiğinin bilgisi verilmekte; sonrasında da mezun olunduktan sonra direkt olarak bir konstrüksiyon bürosunda çalışma imkanı sunulmaktadır.

Konstrüksiyon kelimesi, az önce değindiğimiz gibi aslen mühendislik alanının ana bilim dallarından biri olsa da; konstrüksiyon anlam olarak tüm tasarım süreçlerini içerisine aldığından, bu sözcüğü sadece mühendislik alanına uygun bir kelime olarak görmek doğru değildir. Tasarımı yapılan her türlü mobilyanın, dekoratif malzemenin, teknolojik malzemenin, tekstil sektörünün ve daha örneklenecek pek çok sektörün içerisinde mutlaka bir alanda konstrüksiyon faaliyetlerine rastlamak mümkün olacaktır.

Benzer Yazılar

Beyin Nedir? Beyin İlk Ne Zaman İncelendi Ve Anlaşıldı?

HayataRehber

Jetlag Nedir?

HayataRehber

Tımar sistemi nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster