Beslenme Nedir?

Kosher (Koşer) Tuz Nedir?

Kosher (Koşer) Tuz

Tuzlu suyun buharlaştırılması ile elde edilir, iri taneleri ve katkı maddesi içermeyen doğal yapısı ile bilinir. Asıl adı “Kosher” olan tuz, kristal parçacıklarına benzeyen taneciklere ve geniş bir yüzeye sahiptir.

Yahudi inancında yaygın olarak kullanılan bu tuz, sofra tuzuna oranla daha esmer ve daha büyüktür. İri taneli oluşu sayesinde parmakla tutulup yemeğe kolayca serpiştirilebilir. İyot içermeyen yapısı ile sofra tuzundan daha sağlıklı olan koşer tuz, daha çok lüks restoranlarda kullanılır.

Yahudi ülkelerinde sertifikalı tuz olarak bilinir ve büyük marketlerde kolayca bulunur. Türk yemek kültüründe ise sınırlı bir kullanıma sahip olduğu için koşer tuzun marketler ve aktarlarda bulunması oldukça zordur.

Rafine tuz gibi küçük taneciklere sahip olmadığı için et veya balık yüzeyine daha iyi yapışır. Böylece etin tavaya taşınması sırasında oluşan tuz kaybı önlenmiş olur. Özellikle pirzola, rosto pişirirken ya da tavada et dilimi kızartırken kullanılan koşer tuz, etin daha çabuk pişmesini sağlar.

Koşer tuz, deniz tuzunun kullanıldığı her yemeğe eklenebilir. Ağızda çabuk çözülmediği için yemeğe tuzlu bir tat vermeyen koşer tuz, çeşitli baharatlarla ve soslarla birlikte salatalara konur. Yemekler dışında Yahudi mutfağına özgü ekmek ve çörek gibi hamur işlerine de katılır.

– Kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Benzer Yazılar

Denklik nedir ?

HayataRehber

Lazer Epilasyon Nedir

HayataRehber

Odyometre Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster