Nedir?

Koz maça nedir?

Koz maça nedir?

Batak oyununa benzeyen, 52 kartlı bir iskambil destesi ve dört oyuncu ile oynanan iskambil oyunudur. İhalesiz batak olarak da bilinir.

Batak oyununda olduğu gibi amaç en büyük kağıdı atarak el almaktır. Ancak batak oyunundan farklı olarak koz hep maça olarak belirlenir ve herkes alabileceği el sayısını önceden tek tek söyler.

Koz maça nasıl oynanır?

Kartlar karıştırılarak her oyuncuya 17’şer kart verilir. Her seferde oyuncular birer, ikişer, üçer kart verilebilir.

Herkes kartlarını aldıktan sonra alabileceği el sayısını belirtir. Söylediği kadar el alamayan oyuncular belirttikleri sayısının 10 katı kadar puan kaybeder, söyledikleri sayıya ulaşan oyuncular ise söyledikleri sayının 10 katı kadar puan kazanır.

Oyuncuların el almaz deme hakları bulunur. Eğer el almaz deyip el alırlarsa ihaleyi alan sayının on katı kadar puan kaybedrler. El alamadıkları zaman ise ihaleyi alan sayının on katı kadar puan kazanırlar.

Oyun sonunda tüm puanlar toplanır, en çok puanı alan oyuncu oyunu kazanır. Oyunda amaç en büyük kartı atarak el almaktır. Prensip ve oynama şekli olarak batak oyunuyla aynıdır.

Koz çıkmadan koz atılamaz. Oyunda ilk eli atacak oyuncu koz atamaz. Ancak eğer oyuna başlayan oyuncunun elinde koz olan kartların en büyükleri, yani as, papaz, kız bulunuyorsa koz atarak başlayabilir. Başladıktan sonra sırasıyla üç büyük kartını da atmak zorundadır.

Benzer Yazılar

İlk Yardım Nedir?

HayataRehber

Kas Nedir? Grupları Nelerdir?

HayataRehber

Bilgisayarlı Tomografi Cihazı (BT) Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster