Mikrobiyoloji

Küf Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?

Küf Nedir Ve Özellikleri Nelerdir?

Küfler miselyum oluşturan çok hücreli funguslardır ve ökaryotik mikroorganizma grubunda yeralır. Genelde küçük pamuk parçacıklarını andıran, dallı budaklı filamentlere (uzantı) benzer.Saprofit (çürükçül) veya parazit olarak yaşayan çok hücreli organizmalardır.

Genel Özellikleri

Küfler doğada hava, toprak, su ve organik maddeler üzerinde yaygın olarak bulunur. Çok süratli yayılma gösterirler. 2-3 günde 5-10 cm² lik alanı kaplayabilirler. Özellikle bozulmuş ekmek, limon vb. gibi gıdaların üzerinde küfleri sıklıkla gözlemleyebiliriz.

Büyüklükleri, değişik görünüşleri, gerçek hücre çekirdeğine sahip olmaları ve değişik şekilde üremeleriyle bakterilerden ayrılırlar.

Küfler bazı gıdalarda renk ve aroma için istenirken diğer yönüyle de ürünlerde istenmeyen renk, lezzet ve bozulmalara neden olur.

Düşük pH, su aktivitesi ve ısı değerlerinde de yaşamlarını sürdürme özellikleri vardır.

Gıdalarda küflerin patojen ve toksik etkileri yok denecek kadar az olmasına rağmen bazı küf türleri mikotoksin yapmaları ve patojen olmaları nedeniyle önem taşır.

Küflerin oluşturduğu, gelişmiş canlılarda zehir etkisi yapan maddelere “mikotoksin” denilmektedir.

Küflerin Mikroskopta Görünüşleri

Küfler mikroskopta incelendiğinde ipliksi bir yapı gösterirler.

Birçok küf hücresinin yan yana gelmesiyle oluşturdukları bu ipliksi yapıya “hif”,Hiflerin dallanmalar yaparak oluşturdukları karmaşık hif topluluklarına da “miselyum” denilmektedir.Hif olarak isimlendirilen ipliksi yapıdaki oluşumlar çıplak gözle de kolayca görülür. Hiflerin kalınlığı cins, tür ve çevre koşullarına göre 1-10μ arasında değişir.

Küflerin İsimlendirilmeleri

Küflerin isimlendirilmesinde her organizma iki isimle tanımlanır. Cins ismi büyük harfle yazılır, tür ismi küçük harfle yazılır.

Örneğin; Aspergillus niger.

Küflerin Gelişmesine Etki Eden Faktörler

Bunlar su aktivitesi, sıcaklık, pH, oksijen ve ışık olarak belirtilebilir.

1. Su aktivitesi: Bakteriler mayalardan, mayalar ise küflerden daha yüksek su aktivitesine gereksinim duyarlar. Ancak bazı küflerin minimum su aktivitesi değeri bazı mayaların minimum su aktivitesi değerinden daha yüksek olabilir.

Bozulma etmeni küflerin gelişebildiği minimum su aktivitesi 0,80’dir.

Küfler nem oranının % 10-13’ün altına düştüğü ortamlarda üreyemez.

2. Sıcaklık

Küfler, bakterilere kıyasla daha geniş sıcaklık aralıklarında gelişebilmektedir.

En düşük gelişme sıcaklığı 8ºC olarak verilse de 0ºC gelişen küfler özellikle buzdolabında saklanan yumurta, et, meyve ve sebze gibi gıdalarda gelişerek bozulmalara neden olabilmektedir.

Optimum sıcaklık derecesi 25-30ºC arasındadır. Bunun için gıdalar oda sıcaklığında saklanmamalıdır.

3. pH: pH değerleri çok geniştir. Örneğin 1,3 – 9,6 pH’lar arasında faaliyet gösterebilir. Optimum gelişme pH’ları 5- 6 olan hafif asitli ortamlarda daha iyi gelişir.

4. Oksijen: Küfler aerob mikroorganizmalardır. Bu nedenle daha çok yüzeyde gelişme gösterir. Küflenmeyi engelleyebilmek için gıda maddelerinin hava ile temas etmeyecek şekilde (vakumla) ambalajlanması gerekir.

5. Işık : Küflerlerin bazı cinsleri belirli dönemlerin dışında gelişmelerini karanlıkta sürdürür.

Benzer Yazılar

Gıda Mikrobiyolojisinde Önemli Maya Grupları ve Özellikleri Nelerdir?

HayataRehber

Mayaların Gelişimine Etki Eden Faktörler Nelerdir?

HayataRehber

Fusarium Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster