Üniversite

Kurum İçi Yatay Geçiş Yaparken Bilinmesi Gerekenler [Özel Üniversitede]

Kurum İçi Yatay Geçiş Yaparken Bilinmesi Gerekenler

İlk başta geçeceğiniz bölümü dikkatlice seçim yapınız sonradan pişman olursanız 1 seneniz yanacak ve aldığınız dersleri saydıramazsınız çünkü geçtiğiniz bölümde en erken 1 sınıfın sonunda geçebiliyorsunuz ve bu o bölümün alan derslerini aldığınız anlamına geliyor artık.

Bundan dışında kurum içi yatay geçiş için olması gerekenler;

Özel Üniversiteler İçin;

1.Girdiğiniz senede geçeceğiniz bölümü üniversite sıralamasını veya bölümünü eşit veya daha fazlası olmalı.(ÖSS Puanı)

Ama şunu unutmayın ; -sosyal hizmetlere %75 veya %100 girdiniz diyelim, 1 sene sonra puanınız yeten yerlerin sıfır bursuna(İstediğiniz Bölüm) geçiş yapabilir az bir oranda burs kaybı yaşayarak öss sınavında tuturamadığınız burs oranına bile geçebilirsiniz.çünkü önemli olan yüzde 0 yanı burssuz puanı sağlamanız.

Birde 3.70 -3.80 üzeri yaptıysanız 1 senede öss puanınız tutan (yüzde 0 bursuz puanlarına yani = genelde baya düşük puanlar ve sıralama da çok yüksek olur) her bölüme bursunuz da kayıp olmadan geçebilirsiniz.

Örneğin ;  Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ( %75 Burslu) girdiğiniz diyelim.Sonrasında ortalamanız 1 senenin sonunda 3.70 üzeri oldu diyelim istediğiniz bölüm %0 burssuz puanı(öss) eşit veya fazla ise bursunuz kayıp yaşamadan Dil ve Konuşma Terapisi aynı burs oranı ile geçiş yapabilirsiniz. (2016 ÖSS baz alınmıştır)

2.Ortalamanız okulun istediği baraj sınırında(2.00-2.25) olması gerekir tabi bursunuz varsa onda kesinti olacaktır eğer olmasını istemiyorsanız ortalamanız baya yüksek (3.70-3.80) üzerine olması gerekiyor.

Bunun dışında her hangi bir disiplin suçunuz gibi şeyler yoksa büyük oranda geçersiniz çünkü kurum içi geçiş yapan öğrenci sayısı oldukça az olur genelde..

3.Geçtikten sonra dersleri saydırıp tabi aldığınız tüm derslerden başarılı olursanız yani hiç sene kaybı olmadan mezun olabilirsiniz.Bir dönemde 45Akts veriliyor öğrenciye yani üsten ders alarak bu işi halledebilirsiniz.

Her Hangi bir sorunuz olursa Yoruma yazmanız Yeterli

Benzer Yazılar

Tez Nasıl Yazılır?

HayataRehber

Pankreas’da Sindirim

HayataRehber

Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri 2017 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster