Lise

Liseye Yeni Geçenlere 9 Tavsiye

Liseye Yeni Geçenlere 9 Tavsiye

1- Gideceğiniz okulu Facebook, Twitter gibi sosyal medya siteleri üzerinden araştırın. Okulunuzun öğrenci profilini böylece görmüş olursunuz. Kendinize yakın gördüğünüz yaşıtlarınız olursa ekleyebilirsiniz, ancak abartmamaya özen gösterin, sapık gibi durmak kimse istemez! Eğer arkadaş olursanız biraz sohbet edin, mesaj bombardımanına tutmayın.

2- Sizinle aynı liseye geçen bir arkadaşınız olması güzeldir, çok yakın olmasanızda ilişkinizi korumaya özen gösterin. Ancak birbirinize yapışıp başka insanlardan kendinizi soyutlamamalısınız.

3- Sınıfa ilk girdiğinizde burnu havada davranmayın, ilk izlenim önemli sonuçta. Herkesin sizin gibi heyecanlı olacak, sevecen gözüken kişilerin yanında bulunmayı tercih edeceksinizdir. Siz de oldukça güler yüzlü ve arkadaş canlısı davranın. 

4- Şimdi bir gerçek var: Herkes birbirini kesecek. Erkekler kızları süzecek, kızlar erkekleri gözden geçirecek, kızlar kızları kesecek; klasik olaylar. Siz de doğal olarak bunları yapacaksınız, çevrenizdekilere “Ay şu çocuğa bak” gibi şeyleri hemen yapmayın bence, kimin nasıl biri olacağı belli olmuyor. Bir de tabii korkutucu korkutucu bakmayın.

5- Sınıfınızdaki kişilerle hele ilk sıra arkadaşınızla yakın olmanız çok olası. Aman dikkat edin, ilk gün iyi anlaştık diye kanka olmayın. İnsanları tanımadan yakınlık kurmamaya özen gösterin.

6- Öğretmenlerin sizinle ilgili görüşleri ilk günden oluşmaya başlar. Derste çok dalgın olmamaya özen gösterin, heyecanlanınca konuşuyorsanız -örneğin ben- hocayı kızdırmamaya özen gösterin. İlk günden ders yapmak isteyen bile olabilir, şaşırmayın. En öne oturup öğretmenlerin gözüne bakmak sınıf arkadaşlarınızın sizinle ilgili kötü şeyler düşünmesine sebep olabilir.

7- Bazı okullar öğrencilerin tanışması için tanışma aktiviteleri yapabiliyor, bunlara katılmaya özen gösterin.

8- Üst sınıflardan arkadaşınız varsa harika bir haber. Sizi arkadaşlarıyla tanıştırırlar, öğretmenlerle ilgili tüyolar verirler.

9- Özellikle okulunuz büyükse sınıfın/sınıfların yerini öğrenin. Geç kalma, kaybolma durumu olmamış olur.


Kaynak

Benzer Yazılar

Doğru lise tercihi nasıl yapılır?

HayataRehber

Antalya Lise Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri 2017 2018

HayataRehber

Balıkesir Lise Taban Puanları Yüzdelik Dilimleri 2017 2018

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster