Nedir?

Mason nedir?

Mason nedir?

Masonluk olarak bilinen, üyelerinin birbirlerine yardım ettiği ve birbirleriyle gizli semboller aracılığıyla iletişim kurduğu, kardeşlik esasına dayanan çok büyük ve eski bir tür gizli cemiyete üye olan kişidir.

Masonluk nedir?

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar gizli kardeşlik locasının öğretilerini ve uygulamalarını hayata geçirmeye Masonluk denir. Masonluk dünya çapındaki en büyük ve yaygın gizli cemiyettir.

İngiltere’de kurulmuş ve yayılmış olan Masonluk, Britanya Adalarında ve imparatorluğa dahil olan diğer ülkelerde popülerliğini korumuştur.

Masonluk Orta Çağ’daki taş duvar ustaları (stonemasons) ve katedral ustaları loncalarından evirilmiştir. Katedral inşaatlarının düşüşe geçmesiyle birlikte bazı operatif mason locaları, düşüşte olan birliklerini yeniden diriltmek için fahri üyeliği kabul etmeye başlamıştır.

Bu locaların bazıları, 17. ve 18. yüzyıllarda ortaya çıkan, şövalyelik kardeşliğinin ve eski dini yoldaşlıkların ayinlerini ve işaretlerini benimsemiş modern sembolik ya da spekülatif Masonluk kavramının oluşmasına ön ayak olmuştur.

1717 yılında ilk Büyük Mason Locası İngiltere’de kurulmuştur. Masonluk, ilk zamanlarından beri organize dinlerin, özellikle de Roma Katolik Kilisesi’nin tepkisiyle karşılaşmıştır.

Genel yanlış kanının aksine, Masonluk Hristiyanlığa ait bir kurum değildir. Masonluk bir dinin birçok öğesini bünyesinde barındırır: öğretileriyle ahlakı, yardımlaşmayı ve kanunlara uymanın önemini vurgular.

Bir mason olabilmek için Tanrı’nın varlığına ve ruhun ölümsüzlüğüne inanan yetişkin bir erkek olmak gerekir. Britanya’da, 7 binden fazla Loca ve bu Localara bağlı 200 binden fazla mason bulunmaktadır. Dünya genelinde ise bu sayı 6 milyonu bulmaktadır.

Bilinen üst düzey cemiyet üyelerinin arasında Winston Churchill, Arthur Wellesley, Lort Kitchener, Kral 7. Edward, Kral 8. Edward ve Kral 6. George ile Prens Philip bulunmaktadır.

Benzer Yazılar

Sinyal Nedir?

HayataRehber

Mütareke nedir?

HayataRehber

SLI Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster