Eğitim

Master of Science-MSc / Master of Arts-MA

Master of Science-MSc / Master of Arts-MA

MSc ve MA Farkı Nedir?

MSc Nedir?

MSc diğer adıyla MS İngilizce bir terim olan “Master of Science” ın kısaltmasıdır. MSc isminden de anlaşılabileceği gibi teorik ve bilimsel yönü ağırlıklı olan yüksek lisans programlarına verilen bir isimdir. Bu bakımdan, MSc programları genelde sayısal içerikli hesaplamaların olduğu, teknik sayılabilecek yüksek lisans programlarıdır.

MA Nedir?

MA (Master of Arts) programları ise genelde felsefe, teoloji, güzel sanatlar, dil ve tarih bilimleri gibi sözel içerikli olan master programlarıdır. MA programları sayısal içeriğe sahip olmamasının yanı sıra adayların sosyal bilimlerde uzmanlaşmasını sağlayan ciddi ve teorik bir eğitim sürecidir.

MPhil Nedir?

Mphil, İngilizce “Master of Philosophy” nin kısaltmasıdır. Mphil programları, genellikle araştırma odaklı olan, öğrencilerin derse girmediği ancak bitirme tezi yazmaları gereken master programlarıdır. Bu bakımdan, Mphil programları, genelde MSc ve MA programlarından daha akademik bir derece olarak algılanmaktadır.

MBA, MSC, MA Arasındaki Farklar Nelerdir?

MBA programları, MSc ve MA programlarına göre daha az bilimsel nitelikte ancak pratik hayata yönelik olan programlardır. İş piyasasına yönelik olmasından dolayı MBA programları ücretli iken, ücretsiz MSc ve MA programları bulunmaktadır.
MSc ve MA programları arasındaki tanımsal farklar yukarıda belirtilmiş olsa da bu ayrımı genellemek çok doğru değildir. Özellikle, üniversitelerin kendi master programlarını kendilerinin belirlediği düşünüldüğünde bazen MSc adı altında verilen müfredatın MA adı altında başka bir üniversitede de olduğu görülmektedir. Bu bakımdan, MSc’ mi MA’ mi ayrımı yapmaktansa adayın kendi koşullarına en uygun ülkeyi, şehri, üniversiteyi seçmesi önerilmektedir.

Benzer Yazılar

Seviye Tespit Sınavı Başvuruları Başladı

HayataRehber

Tanzimat Edebiyatında Felsefe

HayataRehber

E-Okul veli bilgilendirme sistemi (VBS) girişi

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster