Eğitim

MBA Nedir?

MBA Nedir?

İngilizce bir ifade olan MBA, “Master of Business Administration” ın kısaltmasıdır. MBA genel bir ifadeyle, başka bir bilim dalından lisans diplomasını almış bireylere uyarlanmış olan işletme yüksek lisansı olarak da tanımlanabilir. MBA, bu haliyle, hali hazırda özel sektörde hatta kamu da çalışan bireylere yönetimsel vizyon vermeyi amaçlayan bir yüksek lisans programı olarak da düşünülebilir.

MBA ve Yüksek Lisans Arasındaki Fark

MBA programlarıyla ilgili gelen sorulara bakıldığında, bireylerin MBA kavramını tam olarak anlayamadığı görülmektedir. MBA, bir yüksek lisans programı çeşididir ve mezun olununca yüksek lisans diploması verilmektedir. Ancak, MBA iş piyasasına yönelik olduğu için genelde akşam saatleri veya hafta sonunda olmakta ve çoğunlukla yüksek bir ücret gerektirmektedir.

MBA ve Executive MBA Farkı

MBA ve Executive MBA arasındaki temel fark, Executive MBA’ın genelde 5 sene civarı iş deneyimi aramasıyken, MBA başvurularında 1 veya 2 senelik iş deneyiminin yeterli olmasıdır. Ayrıca, genelleme çok doğru olmasa da Executive MBA programları MBA programlarına göre daha yüksek bir ücret gerektirmektedir.

MBA Programının Faydası Nedir?

MBA’in sağlayabileceği faydalar nelerdir sorusuna değinmek gerekirse şüphesiz akla ilk olarak özel sektör gelmektedir. MBA programlarının en önemli faydası kişinin daha geniş bir perspektifle iş hayatını algılamasına yardımcı olmasıdır. Özellikle, mühendislik eğitimi gibi sayısal yoğun eğitim almış kişilere MBA programları bu noktadan yola çıkarak tavsiye edilmektedir.
MBA programları ayrıca, vahşi rekabetin yaygınlaştığı günümüzde kişilerin ellerini güçlendirmesine yardımcı olmaktadır

MBA Gerekli mi?

MBA herkes için gereklidir demek abartı bir ifade olacaktır. Çünkü, iş hayatındaki başarıda, kişinin beceri ve kabiliyetlerinin yanı sıra lisans diploması hatta mezun olunan lise bile çok büyük bir öneme sahiptir. Bu bakımdan, MBA yapmayı düşünen adaylara, sadece MBA diplomasından çok büyük bir beklentiye girmemeleri tavsiye edilmektedir.

Benzer Yazılar

Görme Engellilerin Gereksinim Duyabilecekleri Alanları Nelerdir?

HayataRehber

ATATÜRK’ÜN Toplumsal Alanda Yaptığı İnkılaplar, Kadın Hakları

HayataRehber

ATATÜRK’ÜN Ekonomi Alanında Yaptığı İnkılaplar, Sanayi Alanında Gelişmeler

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster