Eğitim

MEB Yurtdışı Doktora Bursu

MEB Yurtdışı Doktora Bursu

MEB Yurtdışı Doktora Bursu, Milli Eğitim Bakanlığı (M.E.B.) Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün “Yabancı Hükümet Bursları” arasında yer almaktadır. Yabancı Hükümet Bursları, yabancı hükümetler tarafından -ikili anlaşmalar çerçevesinde- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına araştırma, lisans, yüksek lisans, doktora ve dil kursu alanlarında verilmektedir. MEB Yurtdışı Doktora Bursu kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından adaylara herhangi bir ödeme yapılmamaktadır ve adayların eğitim sonrasında herhangi bir mecburi hizmet yükümlülükleri bulunmamaktadır.

MEB yurtdışı Doktora Bursu’nun şartları her ülkeye göre değişmekle birlikte, genel olarak adayların eğitim, konaklama, sağlık ve aylık burs ücreti gibi giderlerini kapsamaktadır. Bunların dışındaki her türlü gider (gidiş-dönüş yol masrafı, vize sigorta vb.) adaylara aittir.

MEB Yurtdışı Doktora Bursu ile ilgili daha ayrıntılı ön bilgiye BURADAN ulaşabilirsiniz.

MEB Yurtdışı Doktora Bursu Genel Başvuru Şartları Nelerdir? 

MEB bursu için, adayların YDS’den C seviyesinde ya da eşdeğer dil belgesine sahip olması gerekmektedir.

MEB bursuna adaylar, bir akademik dönemde en fazla iki ülke için başvuruda bulunabileceklerdir. Bir ülkenin sınavını asil olarak kazanan aday, diğer bir ülkenin sınavına başvuruda bulunamayacaktır. Bir ülkenin sınavını yedek olarak kazanan aday, diğer bir ülkenin sınavını asil olarak kazandığı takdirde yedek olarak kazandığı burs hakkı doğrudan iptal edilecektir. Bu kurala uymayan adayların başvuruları dikkate alınmayacak ve geçersiz sayılacaktır.

MEB bursu için daha önce bir ülkenin sınavını kazanan aday, ancak 2 yıl sonra başka bir ülkenin sınavına ve farklı bir burs alanında başvuru yapma hakkına sahiptir. Aday daha önce kazanmış olduğu aynı burs türüne ve aynı ülkeye 2 yıl geçse dahi müracaat edemeyecektir.

MEB yurtdışı yüksek lisans bursuna bir dönem içerisinde iki kez ön başvuru yaptığı halde mülakata gelmeyen adaylar aynı dönem içerisinde başka bir burs için başvuruda bulunamayacaklardır.

MEB Yurtdışı Doktora Bursu Başvurusu ve Aday Seçimleri Nasıl Yapılmaktadır?

MEB yurtdışı yüksek lisans bursu için adayların öncelikli olarak belirtilen süreler dahilinde BURADAKİ adresten online başvuru yapmaları ve başvuru evraklarının çıktısını alıp istenilen diğer tüm evraklarla birlikte mülakat gününde görevli kişiye elden teslim etmeleri gerekmektedir.

NOT 1: Kaydını tamamlayan adayların bakanlıktan herhangi bir çağrı beklemeden açıklanan tarih ve yerde mülakat için hazır bulunmaları gerekmektedir.

NOT 2: İstenilen belgeler üçer kopya ve üç ayrı telli dosya içerisinde hazırlanacaktır. İstenilen belgeler ve özel şartlarla ilgili bilgi ilgili ülkenin linkinde yer almaktadır.

MEB yurtdışı doktora mülâkat sonuçları mülâkat tarihinden sonra (25) gün içerisinde http://abdigm.meb.gov.tr/student/default.aspx adresinden adayın T.C. Kimlik Numarasına göre yayınlanacaktır.

Benzer Yazılar

Radyoaktivite Bozunma (Decay) Tipleri Nelerdir?

HayataRehber

Radyasyon Türleri Nelerdir?

HayataRehber

Teog Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? Teog Yerleştirme Takvimi

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster