Yuksek Lisans

Mevlana Değişim Programı

Mevlana Değişim Programı

Mevlana Değişim Programı, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini mümkün kılan bir programdır. Mevlana programının, diğer değişim programlarından farkı; hiçbir coğrafi bölge ayrımı olmaması ve bünyesindeki hareketliliğin dünya çapında geçerli olmasıdır.

Mevlana Değişim Programı’na katılmak isteyen öğrenciler en az 1, en fazla 2 yarıyıl eğitim için; öğretim elemanları ise en az 1 hafta, en fazla 3 ay süreyle yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarında ders vermek üzere programdan faydalanabilirler.

Mevlana Değişim Programına Kimler Katılabilir?

Türkiye’de Mevlana Değişim Programı Protokolü imzalamış olan yükseköğretim kurumlarındaki örgün eğitim programlarına kayıtlı olan ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri; ve yine aynı protokolü imzalamış olan yurt içi ve yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarında görev yapan tüm öğretim elemanları Mevlana Değişim Programı’na katılabilirler.

NOT: Ön lisans ve lisans programlarının hazırlık ve birinci sınıfında okuyan öğrenciler ile hazırlık ve bilimsel hazırlık dönemlerinde bulunan yüksek lisans ve doktora öğrencileri, eğitimlerine başladıkları ilk yarıyıl için bu programdan faydalanamazlar.

Mevlana Değişim Programı’na Başvuru Şartları Nelerdir?

Öğrencinin, örgün eğitim verilen yüksek öğretim programlarında kayıtlı ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olması,

Ön lisans ve lisans öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının 4 üzerinden en az 2,5 olması,

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin genel akademik not ortalamasının 4 üzerinden en az 3 olması,

%50 dil puanı + %50 not ortalaması.

Mevlana Değişim Programı’na Nasıl Başvurulur?

Mevlana Değişim Protokolü’nü imzalayan üniversitelerde örgün eğitim programlarına kayıtlı olan öğrenciler ve bu üniversitelerde çalışan tüm öğretim elemanları bağlı bulundukları üniversitelerin Mevlana Değişim Programı Kurum Koordinasyon Ofisi’ne gereken formları eksiksiz bir şekilde doldurarak başvurabilirler.
Başvuru esnasında istenilen belgelere  BURADAN ulaşabilirsiniz.

Mevlana Değişim Programı hakkında ayrıntılı bilgiye BURADAN, Mevlana Değişim Programı kitapçığına ise BURADAN ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Fulbright Yüksek Lisans Bursu Nedir?

HayataRehber

Doktora Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

HayataRehber

YÖK Yurtdışı Doktora Araştırma Bursu Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster