saç-min
Kişisel Bakım

Mevsimsel Saç Dökülmesi Tedavi Gerektirir Mi

Mevsimsel Saç Dökülmesi Tedavi Gerektirir Mi

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir?

  ->  Mevsimsel saç dökülmesi, mevsim geçişlerinde saçlardaki dökülmenin normalden fazla olmasıdır.Çok net mevsim değişikliği yaşanan yazdan sonbahara geçiş ve kıştan ilkbahara geçiş dönemlerinde sıklıkla görülür.

  ->  Her yaşta gözlenebilir.

  ->  Özellikle psikolojik ya da fiziksel olarak mevsim değişikliklerinden kötü etkilenen, bahar yorgunluğu ya da kış depresyonu yaşayan kişilerde görülme oranı fazladır.

Neden Olur ve Ne Kadar Sürer?

Geçici bir dökülmedir ortalama 1 hafta sürer, 2 haftaya kadar uzayabilir bu süre. Mevsimsel saç dökülmesinin insanlarda ne sebepten olduğu açıklanamamıştır. Güneş ışınlarının etkisiyle oluşan hormonsal değişimler sonucu mevsimsel saç dökülmesi olduğu tahmin edilmektedir. Fakat ekvator üzerindeki mevsim değişikliği olmayan ülkelerde yaşayan  insanlarda bile mevsimsel saç dökülmesi görülür. Mevsimsel saç dökülmesiyle dökülen saçlar daha sağlıklı olarak yeniden çıkar. Mevsimlerle birlikte havadaki nem oranının değişmesi, saç yıkama şeklinin değişmesi, deniz suyunun ya da havuzlardaki klor vb. maddelerin etkileri sonucu da saç dökülmesi artar.

Nasıl Anlaşılır?

-> Mevsim geçişlerinde saç kayıpları artar.

-> Ortalama 1 hafta sürer.

-> Mevsimsel saç dökülmesi aşırı şiddetli değildir, saçta seyrekleşmeye yol açmaz.

-> Aniden değil gün içinde sürekli dökülme olur.

Nasıl Önlem Alınabilir?

Mevsimsel saç dökülmeleri kendiliğinden biter ve saçlar daha sağlıklı olarak yeniden çıkar. 1 haftayı geçmediği sürece doktora başvurmaya gerek yoktur. Eğer mevsimsel saç dökülmesi yaşayan biriyseniz mevsim değişikliklerine birkaç hafta kala bazı önlemler almanızın faydası olacaktır. Bu tedbirleri şöyle sıralayabiliriz:

-> Protein, bakır, çinko ve protein ağırlıklı beslenilmelidir.

-> Düşük kalorili antioksidan diyetler yapılmalıdır.

-> Stresten uzak kalmak da önemlidir. Sigara ve alkol tüketimi azaltarak, spor yaparak stresi yok etmek çok iyi bir önlem olacaktır.

-> Onarıcı saç bakım ürünlerinin kullanılması ve haftada 3 kez düzenli olarak saçın yıkanması faydalı olacaktır.

Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

2 haftayı geçen dökülmelerde mutlaka başka bir sebep aranmalı ve hekime başvurulmalıdır. Ayrıca belirgin bir seyrekleşme görülüyorsa da durum şüphelidir. Mevsimsel saç dökülmelerinde belirgin bir seyrelme beklenmez.

Benzer Yazılar

Babet Giyen Kadınlar da Varis Tehlikesi!

HayataRehber

Saç Güzelliği için Alüminyum Folyo Hileleri

HayataRehber

Kendini daha yaşlı gösterecek 5 hata

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster