Mikrobiyoloji

Mikrobiyolojinin Kısa Tarihi

Mikrobiyolojinin Kısa Tarihi

Mikrobiyoloji; oldukça uzun, zengin bir tarihçeye sahiptir.Tarihçiler mikroorganizmaların ilk gözlemlerinin kimin tarafından yapıldığından emin olamamakla birlikte, mikroskop 1600’lü yılların ortalarına doğru mevcuttu. İngiliz bilim insanı Robert Hooke ilk gözlemleri yapan kişidir. 1670’li yıllarda Hollandalı Anton van Leuwenhoek mikroorganizmalar dair önemli gözlemleri yapan kişi olup, Leuwenhoek mikroorganizmaları Animalcules yani hayvancıklar olarak adlandırmıştır. Van Leuwenhoek’un ölümünden sonra, mikrobiyoloji çalışmaları hızlı bir şekilde gelişememiştir çünkü mikroskopların sayısı azdı ve mikroorganizmalara olan ilgide yüksek değildi.

O yıllarda, bilim insanları Spontanöz Jenerasyon teorisini tartışıyorlardı. Bu teoriye göre mikroorganizmalar sığır buyyonu gibi cansız maddelerden gelişiyordu. Bu teori, Redi tarafından kabul edilmedi ve Redi, etin üzeri örtüldüğünde sinek kurtlarının bozulmuş etten üremediklerini ortaya koydu. Louis Pasteur 1800’lü yılların ortaları ile sonlarına doğru yaptığı çalışmalar sonucunda şarap ve süt ürünlerinin neden ekşidiklerinin buldu ve bu ekşimeden bakterilerin sorumlu olduklarını ortaya koydu.

Alman bilim adamı Robert Koch ise herhangi bir organizmadan farklı olarak anthrax (Şarbon) bakterilerini kültür ederek, Koch’s postülatı olarak adlandırılan prosedürü geliştirdi. Bu prosedüre göre, Koch şarbon basilinin saf kültürlerini fareye vererek, farede de şarbon’un gelişmesini gösterdi.

Mikrobiyolojinin Gelişimi

1800’lü yılların sonları ile 1900’lü yılların başı Mikrobiyolojinin Altın Çağı olmuştur. Bu yıllarda birçok bulaşıcı hastalık etkeni tanımlanmıştır. 2. Dünya Savaşı sonrasında antibiyotikler keşfedilmiştir. Tüberküloz, menenjit ve diğer birçok hastalık antibiyotik kullanılarak tedavi edilmiştir. Virüslerle ilgili çalışmalar ise ancak 1940’lı yıllarda elektron mikroskobunun geliştirilmesi ile olmuştur. Son çeyrek asırda, virüslerin kültür yöntemleri geliştirilerek, virüslere dair bilgi de hızlı bir şekilde artmıştır. 1950’li ve 60’lı yıllarda aşıların gelişimi çiçek, kızamık, kabakulak ve kızamıkçık gibi viral hastalıkların kontrol altına alınmasını sağlamıştır

Modern Mikrobiyoloji

•Modern mikrobiyoloji, gıda ve süt ürünleri üretimindeki kalitekontrol yöntemlerinin kullanımı,

•İçme sularındaki hastalığa neden olan mikroorganizmaların kontrolü,

•Mikroorganizmaların endüstriyel uygulamaları dahil birçok alanı kapsar.

•Mikroorganizmalar, vitamin, enzim, amino asitleri üretmek amacı ile de kullanılmaktadır.

•Uygulamalı mikrobiyolojinin başlıca alanlarından biri de biyoteknolojidir.

•Bu disiplinde, mikroorganizmalar farmakotikleri üretmek amacı ile canlı faktörler olarak kullanılmaktadır.

•Bu maddelere insan hormonu insulin, antiviral madde interferon, çok sayıda kan pıhtılaştırıcı faktör, bir dizi aşı dahildir.

Diğer tüm canlılarda olduğu gibi, mikroorganizmalarda sınıflandırma (classification) sistemi içerisine yerleştirilir. Sınıflandırma bilimi; Taksonomi olarak bilinmektedir. İlk taksonomistlerden birisi de Carolus Linnaeus olup, Linnaeus, 1750 ile 1760’lı yıllarda bilinen tüm hayvan ve bitkileri sınıflandırmıştır.

Haeckel-1866 mikroorganizmaları bitki ve hayvanlardan farklı-PROTİSTA alemine dahil etmiştir

 Protistalar
 Protozoon
 Mantar
 Bakteriler
 Sıvaşıcı küfler

Benzer Yazılar

Penicillium (penisilin) Nedir?

HayataRehber

Mikroorganizmaların Adlandırılması

HayataRehber

Mucor Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster