Psikoloji

Motive Olmak için 5 Yol

Motive Olmak için 5 Yol

Motive olmakta sorun mu yaşıyor musunuz? Kendinizi sevmeniz ve kendinize saygı duymanız gerektiğini unutmayın. Kendinizin en büyük hayranı ve motivasyon kaynağı olmalısınız.Hepimiz bazen motive olmakta sıkıntı duyabiliriz.Kendinizi kolayca cesaretinizin kırıldığı, yalnız hissettiğiniz ve diğer insanların hakkınızda söylediği olumsuz şeylere inandığınız bir durumda bulabilirsiniz.

Herkes bu tür durumlarla karşılaşır ve bu çok normaldir. Bunun sizi rahatsız etmesine izin vermeyin.

Önemli olan şu; böyle hissettiğinizde, bu sorunun farkına varırsınız ve çözmek için bir şeyler yapabilirsiniz.

Bu yüzden, bu gri dönemlerde motive olmanıza yardımcı olmak için bazı ipuçları vermek istiyoruz.

1. Kurgulamaktan kaçının ve gerçeklere odaklanın

Motivasyonunuzu kaybettiğiniz zaman her şeyi siyah beyaz görmek çok kolaydır.

Zor bir dönemden geçtiğinizi anlamak önemlidir, bu yüzden tahmin oyunları oynamamalısınız. Gerçekleri oldukları gibi görmeye çalışmalısınız.

İlişkinizde cesaretiniz kırıldıysa, olası gerçeklere bakmayı bırakın ve bildiklerinize odaklanın.

Eşinizi gerçekten sevdiğinizi biliyorsanız, bu sorunun çözümünü bulacaksınız. Sonra, bu gri bölgeden uzaklaşmaya başlayacaksınız.

Bu durumda, sorunların küçüldüğünü görmeye başlarsınız. Bu, doğal olarak sizi motive edecektir; çünkü bir çözüm olduğunu fark etmiş olacaksınız.

2. Sadece bir insan olduğunuzu anlayın

Çoğu zaman bir kere hata yaparsanız, her şeyin yanlış gideceğini düşünmeniz kolaydır.

Ancak durum aslında böyle değil. Siz sadece insansınız. Kendinize hata yapma şansı vermelisiniz.

Arada bir hata yapmazsanız, nasıl öğreneceksiniz?

Hatalar üstü kapalı derslerdir. Onları objektif bir bakış açısıyla incelemeye çalışın, dersinizi öğrenin ve yolunuza devam edin.

Hata ettiğiniz için cesaretiniz kırıldıysa, arkanızı dönüp aldığınız o uzun yola ve bugün nerede olduğunuza bakın.

Bu şekilde, savaş alanına dönmeye ve hedeflerinize yönelmeye hazır olabilirsiniz.

Daha mutlu, daha güzel, daha başarılı ya da aradığınız her ne ise, onu talep etmeye bir son verin.

Motivasyon eksikliğinize neden olan çok ciddi bir hataysa, kendinize bunu süzmek için fırsat verin. Sonra, yolunuza devam edin.

3. Her gün bir motivasyon dozu alın

Bu günde 24 saat motive kalmak imkansız. Ancak, kendinizi günde bir kez motive etmeniz mümkündür. İyi bir başlangıç noktası, kendinizi başarılı hissettiğiniz her şeyin bir listesini yapmaktır.

Bunu her gün yapmak istemeyebilirsiniz, bu yüzden ekstra çaba harcamanız gerekir.

En iyi günlerinizde, bu liste her şeyi kolaylaştıracaktır. Hatta zihninizi pozitif düşüncelerle doldurmak için bir kağıt parçasına ihtiyaç duymayabilirsiniz.

Ancak sizi motive edecek herhangi bir şey düşünemediğiniz günlerde bu liste çok işe yarayacak. Bu zamanlarda bu liste üzerine çalışmaya hazır olun.

İşiniz bittiğinde, yaptığınız her şeyi bütünüyle görebilirsiniz ve deneyimlerinizden ilham alabilirsiniz.

Minnettar olabileceğiniz ya da kendinizi iyi hissedebileceğiniz hiç bir şey yoksa, önceki günlere ait notları kontrol edin.

Kaçırdığınızı düşündüğünüz şey tam önünüzde duruyor olabilir.

4. Bir ara verin

Çoğu zaman, bu bilgilerle boğulurken ya da bir türlü ara veremezken, motive olmak çok zordur.

Eğer motive kalmanıza yardımcı olan hiç bir şey yoksa, bir mola vermek kötü bir şey değildir: Aslında bu, son derece yararlıdır.

Bu, cesaretinizi kaçıran şeylerin illaki sizi üzeceği ya da düşündüğünüz şeylerin önemli olmadığı anlamına gelmez. Tek ihtiyacınız olan bir ara vermek.

Böyle hissettiğinizde, yürüyüşe çıkın, bir film izleyin, güzel bir kitap okuyun ya da istediğiniz başka bir şey yapın. Neye ihtiyacınız varsa yapın, bu yapmanız gereken şeyin zıttı olsa da…

Bu, pilleri şarj etmeye yardımcı olacaktır. Geri döndüğünüzde, her şeyi taze bir bakış açısı ile göreceksiniz. Farkında bile olmadan motive olacaksınız ve öyle kalacaksınız.

5. Ne zaman yardıma ihtiyacınız olduğunun farkına varın

Bazen kendinizi nasıl motive edeceğinizi ve içinizdeki cesareti bulacağınızı anlamak için, birinden destek almanız gerekir.

Bunun nedeni öyle basit ki, kulağa gerçek gelmeyebilir: zihin öyle akıllıdır ki siz motivasyon eksikliği yaşadığınız zaman, buna karşı engeller oluşturur.

Motivasyon eksikliği, depresyonda olduğu gibi bir psikologla görüşmek yerine, arkadaşlar, iş ortakları ya da aile üyeleri ile mücadele edilebilir.

Bu durumda yardım istemeye korkmayın. Size yardım etmek isteyen ne kadar çok insan olduğunu fark ettiğinizde şaşıracaksınız.

Kendinizi motive etmeyi öğrenin

Herkes aynı değildir, yani kişisel motivasyon için kesin matematiksel formül yoktur. Bu yüzden, siz de mümkün olduğunca kendinizi tanımak için çalışmalısınız.

Sizi etkileyen, korkutan şeyleri, nereye gitmek istediğinizi ya da oraya nasıl gitmek istediğinizi anlamak için zaman ayırın. Kendinizi motive etmeniz gerekiyorsa, bu soruların cevapları size yardımcı olacaktır.

Unutmayın, motivasyon eksikliği, öğrenme sürecinin bir parçasıdır, ama uzun süreli olmamalıdır. Bu ruh hali içinde sıkışıp kalmayın.

Kendinizi sevmeniz ve kendinize saygı duymanız gerektiğini unutmayın. Kendinizin en büyük hayranı ve motivasyon kaynağı olmalısınız.

Benzer Yazılar

Spor Yapmak, Psikolojik Hastalıkların Riskini Azaltıyor

HayataRehber

Dirençli depresyona çözüm: Ketamin

HayataRehber

İnternet Bağımlılığını Belirten 8 İşaret

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster