Nedir?

Mütareke nedir?

Mütareke nedir?

Bir savaşın durdurulması için savaşan devletler arasında yapılan anlaşmadır. Mütareke savaşın bitmesi anlamına gelmez. Kısmi veya genel olabilir. Genel mütarekelerde bütün savaş cephesindeki çarpışma durur. Kısmi mütareke İse yalnız cephenin bir kesimini içine alır. Mütarekelerin hangi kurallara göre yapılacağı 1907 tarihindeki La Haye yönetmeliğiyle tarif edilmiştir. Mütarekeler iki tarafın yetkili komutanları arasında yapılır ve varılan esasların belirtilmesiyle hazırlanan belgeler imzalandıktan sonra ateş kesilir.

Ateşkesle mütareke farklı olup, bu kavramlar ekseriya birbirine karıştırılır. Ateşkes daha kısa sürelidir ve geniş hükümleri bulunmaz. Süresi bitince çarpışmalar tekrar başlayacağı gibi her an bu anlaşmanın bozulabilmesi de mümkündür. Vietnam Harbindeki noel için yapılan ateşkes; Irak-İran Savaşında bayramlarda varılan ateşkes antlaşmaları, savaş içinde belli bir müddet için alınan kararlardır. Körfez Savaşında Irak ile ABD ve müttefikleri arasında 28 Şubat 1991’de imzalanan ateşkes antlaşması da mütareke değildir. Mütareke ise daha geniştir ve barış öncesi bir devredir.

Mütareke, siyasi-askeri anlaşma türüdür. Mütarekeyi takiben barış görüşmelerine başlanır. Sakin, savaşın kesildiği bu dönemde, taraflar rahatça çalışabilirler. Bu dönem oldukça uzun zaman da olabilir. Birinci Dünya Harbinin sonunda Osmanlı Devletinin 1918’de yaptığı Mondros Mütarekesi ile 1922’de Kurtuluş Savaşı sonunda yapılan Mudanya Mütarekesi bu tür antlaşmalardandır.

Benzer Yazılar

Hücre nedir?

HayataRehber

Reiki nedir?

HayataRehber

Kondenser (Kapasitif) Mikrofonlar Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster