Eğitim Eğitim-Öğretim Fizyoloji

Negatif Feedback Nedir?

Negatif Feedback

Negatif feedback: Dengeyi bozacak yönde etkili bir değişimin aksi yönünde oluşturulan yanıt ile dengenin geri kazanılmasıdır.

Örnek: Çok sıcak havada vücut ısısı da artar. Buna karşılık kişi terler. Ter buharlaşırken vücuttan ısı kaybı yaratır ve kişi serinler. Terleme sayesinde vücut sıcaklığındaki artış durdurulur.

Örnek: Soğuk havada vücuttan ısı kaybı çok fazla olduğunda titreme yanıtı ile kas kasılmaları olur. Bu kasılmalar esnasında bir miktar ısı açığa çıkar ve vücut sıcaklığındaki düşüş durdurulur.

Yani oda sıcaklığı düştüğü zaman homeostatik bir denetim sistemi beden sıcaklığını sürdürür. Örneğin, oda sıcaklığında azalma bedenden ısı kaybedilmesine “yol aça”.) Genel olarak, bu neden sonuç ilişkileri hakkında akıl yürütürken bu ifadeye “… eğilimindedir”” eklemeniz gerekir. Örneğin, oda sıcaklığında düşme bedeninden ısı kaybında bir artışa yol açma eğilimindedir ve kişinin iki büklüm olması bedenden ısı yitiminde bir azalamaya neden olma eğilimindedir. Isı üretimi ve ısı kaybının etkisi altında olması nedeniyle ilişkilerin bu tarz nitelendirilmeleri gerekir.

Benzer Yazılar

ATATÜRK’ÜN Toplumsal Alanda Yaptığı İnkılaplar,Şapka ve Kıyafet İnkılabı

HayataRehber

Çocuklar ‘Oyun Karavanı’nda

HayataRehber

2018 AÖF kayıt başlangıcı tarihi! Açık Öğretim Fakültesi son açıklaması

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster