Bitkilerin faydaları

Nohutun yararları nelerdir?

Nohutun yararları nelerdir?

Latince adı cicer arietinum olan bu şifalı bitki sağlık açısından oldukça faydalı bir bitkidir. Özellikle ülkemizde İç Anadolu bölgesinde bolca tüketilir. Anadolu bölgesinde bolca yetiştirilir. Kış aylarında yemeği hemen hemen herkes tarafından sıklıkla pişirilir. Çok az yerde farklı renkte ve farklı boylarda yetiştirilenleri vardır. Tabii en meşhur kullanılan alanlarından biri leblebi yapımıdır. Nohut, leblebinin ana maddesidir. Leblebi birçok kişi tarafından severek tüketilir. Ayrıca zayıflamak amacıyla da kullanılır. Mide bulantısını önleyici etkisi de vardır.

 • Bu şekilde bakliyatların düzenli tüketilmesi öncelikle şeker hastalığı yani diyabet gibi rahatsızlıkları önler.
 • Bağırsakta bulunan zararlı bakterilerin gelişmesini engeller, aksine yararlı bakterilerin gelişimine katkıda bulunması da nohut faydaları arasındadır.
 • Tansiyonu düzenlemeye yardım eder.
 • Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Bol miktarda lif içeriği vardır.
 • İçerdiği fosfor nedeniyle kemik ve dişlerin yapısına katkıda bulunur. Kemik ve dişlerin güçlenmesine yardım eder.
 • Mutluluk hormonlarına etki ederek, mutlu ve huzurlu hissetmenize katkı sağlar. Yani depresyonu engellemeye yardım eder.
 • Büyümeye ve sağlıklı gelişime katkı sağlar.
 • İyi bir enerji kaynağıdır.
 • Kolesterolü düzenler.
 • Yüksek oranda kalsiyum, lif, potasyum, magnezyum, çinko ve demir içerir.
 • Kalbi korur, kalp ile dosttur. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
 • Hafızayı güçlendirerek öğrenmeyi kolaylaştırır.
 • Sindirim sistemini rahatlatarak kabızlığı önleyici etkisi vardır.
 • Menopoz dönemindeki kadınlar için de oldukça faydalıdır. Menopoz döneminde sıcak basması ve ter basması gibi şikayetleri azaltır.

KİLO VERMEK İSTER MİSİNİZ?

Kilo verememekten mi yakınıyorsunuz? Zayıflamak istiyor fakat bir türlü fazla kilolarınızdan kurtulamıyor musunuz? İşte bu durumda bu şifalı bakliyatı tüketerek fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi leblebi ile de diyet yapabilir, kilo verebilir ve zayıflayabilirsiniz. Uzun süre tok hissetmenizi sağlayıcı özelliği vardır. Bu bakliyatı tüketince uzun süre acıkmazsınız, açlık hissetmezsiniz.

Bir yemek kaşığı nohut yaklaşık olarak 12 gramdır, bir su bardağı ise 200 gramdır. 100 gram nohut neredeyse 360 kaloridir.

Nohut

VEJETERYANLAR İÇİN İYİ BİR PROTEİN KAYNAĞIDIR!

Vejeteryanlar et yemedikleri için etten alacakları proteini başka yiyeceklerden almalıdır. Yoksa vücutlarında protein eksikliği görülebilir. Nohut da protein değeri oldukça yüksek bir besindir. Et ve süt ürünler ile karşılaştırılabilecek kadar fazla protein miktarına sahiptir. Bu yüzden et yemeyen kişiler mutlaka düzenli tüketmelidir.

KEMİKLERİNİZİ KORUYUN!

İçeriğindeki kalsiyum, magnezyum, demir, fosfat, manganez, çinko ve K vitamini kemiklerin yapısını ve gücünü korumaya yardım eder. Osteoporoz yani kemik erimesini engellemesi de nohut faydaları arasındadır. Bakliyatlar arasından nohut yemekleri ve leblebiyi düzenli tüketerek kemiklerinizi koruyabilirsiniz. Aynı zamanda yaraların kolay iyileşmesini sağlar.

KANSERE YAKALANMAKTAN KORKUYOR MUSUNUZ?

Selenyum çoğu meyve ve sebzede bulunmayan yada çok az bulunan bir mineraldir. Fakat nohutta selenyum bulunur. Selenyum karaciğer enzim işlevinde önemli bir rol oynayarak vücutta bazı kansere sebep olan bileşikleri yok etmeye yardım eder. İşte bu yüzden nohut kansere karşı koruma sağlayan bir baklagildir. Kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser türüne karşı koruma sağlar. Kanserli hücrelerin vücuda yayılmasını önleyerek vücudu korur. Meme kanseri riskini de azaltır.

NOHUT ZARARLARI VE YAN ETKİLERİ!

 • Fazla miktarda tüketilirse bağırsaklarda gaz ve şişkinliğe neden olabilir.
 • Mide rahatsızlıkları olanlar da çok fazla nohut tüketmemelidir.

Benzer Yazılar

Avokado yaprağı çayının faydaları nelerdir?

HayataRehber

Portakal yağının faydaları nelerdir?

HayataRehber

Çileğin yararları nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster