İlişkiler

Öpüşmek zararlı mıdır?

Öpüşmek zararlı mıdır?

Kötü beslenme alışkanlıkları, nikotin, alkol gibi şeylerin sağlığımızı kötü yönde etkilediğini artık hepimiz biliyoruz. Ancak öpüşmenin sağlığımızı olumsuz yönde etkilediğini hatta ölümle bile sonuçlanabileceğini biliyor muydunuz? İşte uzmanların öpüşmeyle alakalı yaptığı çarpıcı açıklamalar…

“İtalya’da Ferrera Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı açıklanamayan kısırlığı olan kadınları muayene etti ve bu kadınların yüzde 43’ünün Herpes virüsünün bir tipi olan HHV-6A ile enfekte olduğunu saptadı.  Ancak bu virüs üreme potansiyeli normal olan kadınlarda saptanmadı.”

Araştırmayı yapan uzmanlar şu açıklamaları yaptı;  “virüs kanda ve tükürükte belirgin olarak saptanamayabiliyor.

Bu nedenle de gerçek sıklığını bilmek mümkün olamamaktadır ama tükürük bezlerinde çoğaldığı ve araştırmaların gösterdiği gibi öpüşmeyle aktarıldığı bilinmektedir” dediler. Kısır olan kadınlarda yapılan araştırmada bu virüsü saptadıklarını aynı zamanda bulgular doğrulanırsa, kısır kadınların büyük bir alt grubu tedaviden faydalanarak normal üreme potansiyeline ulaşabileceklerini belirttiler.

Bebeklik döneminde geçirilen HHV-6 enfeksiyonunda; ateş, ishal ve roseola diye bilinen döküntülerle karakterize semptomlar izlenir. Nadiren de olsa febril nöbet, ensefalit gibi ciddi komplikasyonlar da oluşturabilir.

Ölüme bile neden olabilir!

Diğer herpes türlerinde olduğu gibi bu virüs de hayat boyu vücutta kalır ve yaşamın sonraki dönemlerinde yeniden aktive olabilir. Yeniden aktivasyon tüm vücutta başlayabilir. Bazı olgularda beyni etkileyerek bilişsel fonksiyonları bozabilir ve kalıcı özre hatta ölüme yol açabilir. 

Benzer Yazılar

Kötü Bir İlişkiniz Olduğunu Anlamanın 7 Yolu

HayataRehber

Aşk hakkında çoğu insanın bilmediği 6 bilgi

HayataRehber

İlişkide eşlerin aklına takılan 5 sorunun cevabı

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster