Kulak

Peri̇feral Sensör Organ Anatomi̇si̇

Peri̇feral Sensör Organ Anatomi̇si̇

Vestibuler sistemin periferal organları, temporal kemiğin pyramis parçası içerisinde yer alan iç kulaktadır. İç kulağa karmaşık yapısından dolayı labirent (labyrinthus) ​denir. İç kulak, kemik labirent (labyrinthus ​osseus) ve zar labirent (labyrinthus membranaceus) olmak üzere yapı ve fonksiyon bakımından farklı iki kısma ayrılır. Kemik labirent içerisinde yer alan zar labirent, şekil bakımından kemik labirente uyar fakat daha küçüktür ve onu tamamen doldurmaz. Sıvı ve destekleyici konnektif doku vasıtasıyla kemik labirent içerisinde asılı durumdadır (resim 2). İşitme ve vestibuler sistem ile ilgili duyu hücreleri zar labirent içerisinde bulunmaktadır.

Kemik labirent ile zar labirent arasındaki boşluk, perilenf isimli sıvı ile doludur. Perilenf, içerdiği yüksek Na ve düşük K nedeniyle kimyasal açıdan serebrospinal sıvıya benzemektedir. Zar labirentin içi ise endolenf ile doludur. Endolenf, içerdiği yüksek K ve düşük Na nedeniyle intrasellüler sıvıya benzemektedir. Normal şartlar altında endolenf ve perilenf kompartmanları arasında herhangi bir bağlantı yoktur.

Benzer Yazılar

Sinyal Nedir?

HayataRehber

Vesti̇büLer Si̇stemi̇n Fonksi̇yonlari Nelerdir?

HayataRehber

İşitsel Geç Latans Cevapları (Late Latency Response) Nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster