Kulak

Peri̇feral Sensör Organ Fi̇zyoloji̇si̇ Nasıldır?

Peri̇feral sensör organ fi̇zyoloji̇si̇

Vestibuler sistem, üç düzlemde gerçekleşen açısal hızlanma hareketlerine, tüm yönlerde gerçekleşen doğrusal hızlanma hareketlerine ve yer çekimi değişikliklerine bağlı olarak gerçekleşen hareketlere karşı duyarlıdır. Açısal hızlanma hareketlerini horizontal düzlem-vertikal eksen etrafında meydana gelen başın rotasyon hareketi, sagital düzlem-transvers eksen etrafında meydana gelen başın fleksiyon-ekstansiyon hareketi ve frontal düzlem-sagital eksen etrafında meydana gelen başın lateral tilt hareketleri oluşturmaktadır. (resim 16)

SENSÖR ORGANLARIN UZAYSAL YERLEŞIMI

Vestibuler sistemi oluşturan parçaların anatomik açıdan organizasyonu, uyarıların analizine katkıda bulunmaktadır. Labirent, kafatasının transvers ekseni üzerinde yerleşiktir. Lateral semisirküler kanal, transvers eksen ile yaklaşık 30°’lik bir açı yapacak şekilde aşağı ve arkaya doğru eğimlidir (resim 16). İki vertikal kanal, yaklaşık olarak birbirlerine dik pozisyonda yerleşiktir. İpsilateral posterior (inferior) ve kontralateral anterior (superior) kanallar, yaklaşık olarak aynı düzlemdedir ve bununla beraber yapılan güvenilir ölçümler kanalların mükemmel bir geometrik düzen ve yerleşimde olmadığına işaret etmektedir. (resim 17)

Duyu epiteli de uzaysal bir yerleşim düzenine sahiptir. Krista ampullaris, ait oldukları semisirküler kanalların uzun eksenlerine dik olacak şekilde yerleşim göstermektedir. Her iki makula, labirentin konturları boyunca uzanmaktadır. Utriculer makula, yaklaşık horizontal düzlemde yerleşim gösterirken, sacculer makula parasagital düzlemde yerleşim göstermektedir. Utriculer makulanın bu yerleşim biçimi horizontal düzlemde interaural eksende laterale doğru gerçekleşen doğrusal hızlanmalara karşı hassasiyetini artırırken; sacculer makula’nın yerleşim biçimi, kendisine vertikal düzlemde (yukarıdan aşağıya-oksipitokaudal eksende) gerçekleşen doğrusal hızlanmalara karşı hassasiyet kazandırmaktadır. Bununla birlikte her iki makula’da anterior-posterior doğrultudaki doğrusal hareketlere karşı hassastır. (resim 18)

Tüy hücrelerinin yerleşimi de uzaysal bir özellik taşımaktadır. Makula’da tüy hücreleri S şekilli striola referans alınarak yerleşim gösterirler. Sacculer makula’da, kinosilyum strioladan uzaklaşır tarzda yerleşim gösterirken; utriculer makulada, kinosilyum striolaya doğru eğilim gösterir. Bu yerleşimden dolayı otolitik zarda meydana gelen yer değişimleri tüy hücrelerinde farklı biçimlerde cevapların oluşmasına neden olur. (2)

Benzer Yazılar

İletim Tipi İşitme Kaybı (İTİK) Nedir?

HayataRehber

Vesti̇büler Si̇steme Gi̇ri̇ş

HayataRehber

Vesti̇büLer Si̇stemi̇n Fonksi̇yonlari Nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster