Aile Sağlığı Beslenme Sağlık

Peryavşan (Acı Yavşan) Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Peryavşan (Acı Yavşan) Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Dünya genelinde Veronica ismiyle bilinen peryavşan otu aynı zamanda halk arasında Avrupa çayı ismiyle de anılmaktadır. Çok yıllık bir bitki olan peryavşan otu, Latince kaynaklarda Veronica beccabunga ismi ile yer almaktadır.

Özellikle vücut bakımı ve metabolizma sağlığı için tercih edilen bitki, insan vücuduna çok yönlü fayda sağlamaktadır. Bu denli şifalı olmasının yanı sıra içimi de oldukça rahattır. Gün içinde çayının bu kadar çok tercih edilmesinin temel nedeni de budur.

Geven Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Doğada kendiliğinden var olabildiği gibi özel olarak da yetiştirilebilen peryavşan otu birkaç hastalık için satışa sunulmaktadır. Hemen her yerde rahatça bulabileceğinizi söylemek doğru olacaktır. Değerlerinizi, tüketmeden önce ve tükettikten sonra kontrol etmeli yan etkisi yoksa uzun süre tedavi amaçlı tüketmeye devam etmelisiniz. 

Peryavşan (Acı Yavşan) Otu Nedir?

Dışarıdan bakıldığında sıradan yabani bir ot olarak dikkat çeken peryavşan otu, insanı pek çok hastalıktan kurtaran özel bir ottur. Bu özelliği nedeniyle binlerce kişi tarafından düzenli olarak tüketildiği bilinmektedir. Çoğunlukla Güney-Batı Asya’da bulunan bitkinin dışarıdan bakıldığında beyaz tonlarda tomurcukları dikkat çekmektedir.

Uzun ve ince bir gövdeye sahip olan ot, yukarıya doğru birkaç yaprakla uzanmaktadır. Baş kısmında ise genişleyen bir küme beyaz tomurcuk bulunmaktadır. Yayla tavşanı, tepe otu, meryem otu, acı yavşan otu gibi pek çok isimle bilinen peryavşan otu Türkiye’de çoğunlukla Doğu Anadolu şehirlerinde bulunmaktadır.

Peryavşan Otu Nasıl Kullanılır?

Peryavşan otunun istenildiği gibi kullanılabilmesi için iyice kurutulması gerekmektedir. Toplandıktan sonra ayıklanmakta ve geniş bir alana, güneş altına yatırılmaktadır. Güneşte günlerce kuruması beklenen bitki daha sonra parçalara ayrılmaktadır. Paketlenerek satışa sunulmaktadır.

Elinize geçen peryavşan otunu kendiniz de güneş altında kurutabilirsiniz. En yaygın kullanım alanı demleme çay yapılmasıdır. Bitki çaylarını demlediğiniz özel bir kap içerisinde peryavşan otunu da demleyerek içebilirsiniz. Bu şekilde doğrudan vücudunuza etki etmesi mümkündür. Dilerseniz içtiğiniz suyun içine de bir tutam karıştırabilirsiniz.

Peryavşan Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Peryavşan otundan hazırlanan çay, vücuda çok yönlü fayda sağlamaktadır. Bunun için demleme olarak tüketmeniz önerilmektedir. Demleme çay hazırlanırken bir su bardağı suyu derin bir cezveye almalısınız. Suyun 2 dakika kadar kaynamasını beklemeli ocaktan almalısınız. Daha sonra içerisine parçalanmış olan peryavşan bitkisinden 1,5 tatlı kaşığı ilave etmelisiniz.

Karıştırdıktan hemen sonra ağzını kapatarak 10 dakika kadar demlenmesini beklemelisiniz. Yeterince demlenince süzüp tüketebilirsiniz. Bitkiyi soğuk su içerisine atıp daha sonra suyla beraber kaynatmamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde içeriğinin etkisi azalacak ve faydasının görülmesi mümkün olmayacaktır.

Peryavşan Otu Çayı Ne Kadar ve Ne Zaman İçilmeli?

Peryavşan otunu kullanarak hazırladığınız demleme çayını günde 1 fincan kadar tüketebilirsiniz. 1 fincan çay, vücudunuza etki etmesi için yeterli olacaktır. Fazlasının tüketilmesi ise son derece sakıncalı kabul edilmektedir. Her bitkinin olduğu gibi peryavşan otunun da yan etkileri bulunmaktadır. Peryavşan otunun etki etmesi için süreklilik gösteren bir kullanımla uygulamalısınız. Düzenli olarak en az 3 hafta her gün 1 fincan içmelisiniz. Bu şekilde istediğiniz sonuca ulaşmanız mümkün olacaktır.

Peryavşan Otunun Faydaları Nelerdir?

Peryavşan otunun en önemli faydası iştah açmasıdır. Bu nedenle özellikle kilo alamadığından, iştahının olmadığından dert yananlar düzenli olarak peryavşan otunu tüketmeliler. Bir süre sonra acıkma hissini arttırdığı bilinmektedir. Sindirim üzerinde etkili olan bitki, mide ve bağırsakların işini kolaylaştırmaktadır. Yediklerinizin rahatlıkla sindirilmesini sağlamaktadır. Bunun yanında ağızda meydana gelen rahatsız edici kötü kokulara da son vermektedir.

Sara hastalığı üzerinde etkisi olan peryavşan otunun, baş dönmeleri ve nöbetleri azalttığı bilinmektedir. Vücudun dinlenmesini ve kasların gevşemesini sağlayan bitki, sinir sistemine olumlu yönde etki etmektedir. Bunun yanında stres ve gerginlik seviyesinde artış olduğunda kendinizi kontrol edebilmenizi kolaylaştırmaktadır.

Sinirli Ot Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Peryavşan otu, vücutta ne sebeple olursa olsun biriken iltihaba çözüm olabilmektedir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonları ve böbrek iltihaplanması durumunda temizleyici bir etkiye sahiptir. Bunun yanında bağırsakları temizleyen bitki, vücudun bağırsak kurtlarından arınmasına yardımcı olmaktadır.

Metabolizmanın yavaşlamasına, ağrı ve ateş gibi rahatsızlıklar yaşamasına neden olan enfeksiyonlar zaman zaman ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle enfeksiyon teşhisi konulduğunda her gün bir fincan peryavşan otu çayı içebilirsiniz. İltihap söktürücü özelliği ile kısa sürede kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Peryavşan Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Peryavşan otunun bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kullanmaya başlarken öncelikle azar azar denemeyi unutmamalısınız. Her vücut farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle sizin vücudunuzda alerjiye neden olabilme ihtimali mümkündür. Önce azar azar kullanıp denemeli daha sonra devamlılık göstermelisiniz.

Peryavşan otunun fazlası muhakkak zararlı olacaktır. Tüketmeniz gerekenden fazlasını içerseniz şiddetli baş ağrısı yaşamanız kaçınılmazdır. Sinirleri uyaran bitki, baş ağrısının yanı sıra ense, boyun ve sırt ağrılarına da neden olabilmektedir. Bununla beraber fazla miktarda peryavşan otu tüketenlerin gerginlik ve sinir hissettiği tespit edilmektedir.

Peryavşan Otu Kimler Tarafından Tüketilmemeli?

Peryavşan otu özellikle hamilelik sürecinde tüketilmemesi gereken bir bitkidir. Her ne kadar yan etkisi olmasa da hamilelik sürecinde anne ve bebeğin nasıl tepki göstereceği tam olarak bilinmemektedir. Bu nedenle dikkatli olunması önemlidir. Emzirme döneminde de uzak kalmak, bebek sağlığı açısından önemli kabul edilmektedir.

 

Benzer Yazılar

Kasın Yapısı Nasıldır?

HayataRehber

Bayramda bunlara dikkat

HayataRehber

İşitme Kaybı Derecesi Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster