polen-alerjisi-min
Sağlık

Polen Alerjisi Nedir?

Polen Alerjisi Nedir?

Polen, çiçeklerin çoğalma amacıyla ürettiği ve böcekler tarafından yayılan taneciklerdir. Polen tanecikleri havaya saçılırken solunum yoluyla insan vücuduna girmektedir. Solunum yollarıyla vücuda giren polenler insanların büyük çoğunluğunda herhangi bir etki yaratmaz. Ancak bazı insanların bu taneciklere karşı bir hassasiyeti vardır. Bu hassasiyete polen alerjisi adı verilmektedir. Bu alerjiye sahip olan kişiler havadan polen soluduğunda vücutlarında birtakım değişiklikler meydana gelir. Oluşan değişiklikler ise hem yaşam kalitesini düşürür hem de ciddi rahatsızlıklara sebep olur.

Polen Alerjisi Ne Zaman Görülür?

Polen alerjisi çiçeklerin açmış olduğu her dönemde görülebilir. Ancak en sık görüldüğü dönemler mevsim geçişleridir. Çünkü bu dönemlerde polenlerin yayılması için gerekli olan rüzgar esintileri artmaktadır. Ayrıca bahara geçiş döneminde çiçeklerin ürettiği polen miktarı artmaktadır.

Polen Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

  ->  Burun akıntısı

  ->  Çok sık hapşırma

  ->  Gözlerde yaşarma

  ->  Göz çevresinde iltihaplanma

Polen Alerjisi Olanların Alabileceği Önlemler

  ->  Dışarıda giyilen kıyafetlerin üzerine polenler yapışır. Bu nedenle dışarı kıyafetlerini yatak odasında giyip çıkartmamak gerekir. Yatak odasında saçılan polenler sabaha kadar soluma yoluyla vücuda girer ve rahatsızlık oluşturur.

  ->  Yıkanan kıyafetlerin ev ortamında kurutulması gerekir. Çünkü dışarıya asılarak kurutulan kıyafetler kolayca polen toplar.

  ->  Evleri havalandırmak şarttır. Ancak sabah saatlerinde çok sayıda polen uçuştuğu için öğle veya akşamüstü saatlerinde camları açarak evi havalandırmak daha doğru olacaktır.

  ->  Bahar ve yaz aylarında dışarı çıkarken güneş gözlüğü takılmalıdır. Ayrıca kullanılan güneş gözlüğü 2-3 günde bir yıkanıp kurulanmalıdır.

  ->  Aşırı rüzgarlı bahar günlerinde dışarıya çıkmaktan kaçının. Böyle havalarda alerji kaynaklı göz iltihaplanmaları sıkça görülmektedir.

  ->  Sigara, nargile gibi alışkanlıklar polen alerjisinin belirtilerini şiddetlendirmektedir. Bu nedenle polen alerjisi olanların böyle zararlı alışkanlıklardan uzak durması gerekir. Ayrıca unutmamak gerekir ki tütün dumanının aktif veya pasif olarak solunmasında pek fark yoktur.

Polen Alerjisi Tedavi Edilebilir Mi?

Polen alerjisi de diğer pek çok alerjik rahatsızlık gibi kesin tedavisi olmayan bir problemdir. Alerjinin belirtilerini azaltmak veya hafifletmek için yukarıda saydığımız önlemleri almak etkili olacaktır. Ayrıca çok şiddetli alerjik reaksiyon geçiren kişiler doktor tavsiyesi ile steroid kökenli ilaçlar kullanabilirler.

Benzer Yazılar

Akhuşağacı Nedir? Faydaları Nelerdir?

HayataRehber

Acil Tedavi Nedir?

HayataRehber

Grip Mevsimi Hakkında Merak Edilenler

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster