Nedir?

Prezentabl nedir?

Prezentabl nedir?

Prezentabl kelimesini hayatımızın içerisinde fazla kullanmamaktayız genellik iş ilanlarında sıkça denk gelebileceğiniz bu kelimenin anlamı Giyimine kuşamına özen gösteren, saçına sakalına dikkat eden, kılık kıyafet seçiminde titiz olan düzgün konuşan vs. bu gibi özellikleriyle etkileyici kişilere verilen yada böyle olması istenen kişilere verilen ad.

Prezentabl kelimesinin cümle içerisinde kullanımı

“Yüksekokul mezunu, 35 yaşını aşmamamış, prezentabl eleman aranıyor ?”

 

İş İlanlarındaki Prezantabl Personel Kimdir?

Prezantabl kelimesinin sözlük anlamı “Bakımlı, düzenli, özenli” gibi kelimelerle karşılık bulmaktadır.  İş hayatındaki bu şık kelime, CV ile eşzamanlı olarak hayatlarımıza girdi. Peki tam anlamıyla prezantabl olmak nedir? Nasıl prezantabl olunur.? Buyurun inceleyelim.

İnsan kaynakları sitelerindeki iş ilanlarından aşina olduğumuz bir “aranan kriterler demirbaşı”dır prezantabl olmak. Hangi pozisyon için başvuracak olursanız olun muhakkak prezantabl olmanız beklenmektedir. Yani bu iş TC vatandaşı olmak, o pozisyonda deneyim sahibi olmak veya gerekli eğitimleri almış olmak kadar zorunluluk ihtiva eder işveren gözünde.

Prezantabl

İş görüşmelerinde işveren veya işe alım yetkilisi içten içe süzer ve gözden geçirir. Aslında prezantabl olmak giyim – kuşam, oturma – kalkma adabı ve düzgün konuşma gibi özelliklerin bir arada ahengidir. Kullanılan kelime farklı olsa da aslında yıllardır aranılan bir özelliktir. Ancak iş sahaları ve iş arayan sayısı inanılmaz derecede arttı. Bununla beraber işler her türlü matbuata döküldü ve hatırlanmak maksadıyla kayıt altına alınmaya başlandı. Tüm bunlar prezantabl olunması gerekliliğini resmi bir madde olarak aranan kriterler arasına girmeyi başardı.

İşverenler istenmeyen başvurularla vakit kaybetmemek için aradıkları tüm özellikleri iş ilanlarında detaylıca belirtmeye başladılar. Doğal olarak öz geçmişler de fotoğraflı ve oldukça detaylı hazırlanmaya başlandı. Öyle ya, her türlü eğitim ve tecrübe bilgisi yazı ile aktarılabilir, ancak prezantabl olup olmadığınız görüşmeye çağrılmadan evvel yalnızca fotoğrafınıza bakılarak tahmin edilebilir ki biliyorsunuz artık fotoğrafsız başvurular da kabul edilmiyor. Bu nedenle herkes en bakımlı ve göz hoş geldiğini düşündüğü bir fotoğrafı vesikalık ebatlarında kesip, kırpıp özgeçmişine iliştirir oldu. Bu fotoğraflar elbette günlük hayatta nasıl göründüğümüzü anlatmaya yetmiyor. Ancak en azından kaşımızın-gözümüzün güzelliği hakkında işverene bir fikir vermiş oluyor. Eh, gerisi de birazcık şansa kalıyor.

Bugüne dek pek çok kurumsal firmada tecrübe edinme şansım oldu. Sadece tecrübelerimden yola çıkarak değil, aynı zamanda izlediğim sayısız yabancı film ve dizilerde de gözlemlediğim üzere sizlere global prezantabl bay-bayan personel tarifini veriyorum sevgili okurlar. Hazırsanız not almaya başlayabilirsiniz.

Prezantabl Bay:

Saçı veya sakalı uzun olsa dahi muhakkak derli toplu bir şekil verilmiş, taranmış ve düzgün olmalıdır. Her halukârda kısa saç ve sinek kaydı tıraş tercih sebebidir.  Sektör, firma veya pozisyon gereği takım elbise ya da kumaş pantolon-gömlek giyilmesi gerekiyorsa tercih edilecek renkler ve kumaşlar fazlar şatafatlı veya parlak-göz alıcı olmamalı. Kravatlar mümkünse çizgi film karakterlerinden desenlere sahip olmamalı. Ayakkabılar spor rahatlığında yeni nesil deri ayakkabılardan olabilir. Ya da klasikçilerdenseniz kösele ayakkabı her daim uygundur. Saat, yüzük ve diğer kullanılacak aksesuarlarda da fazla çocuksu, fosforlu veya abartılı büyüklüklerde olanların tercih edilmemesi gerekir. Giyim konusunda takım veya kumaş zorunluluğu bulunmayan sevgili çalışan baylar için de yine ev halinden uzak, haftasonu arkadaşlarla balığa çıkıyormuş edasında olmayan, mümkün mertebe spor kumaşlardan pantolon ve yine spor tarz gömlekler giyilmeli. En kötü durumda bile düz renk gömlek yakalı t-shirtler tercih edilirse işvereninizi fazlasıyla memnun edebilir ve prezantabl olmanın hakkını da verebilirsiniz.

Prezantabl Bayan:

Bayanlar söz konusu olunca bu işi baylarda olduğu gibi saç-giyim başlıkları ile özetlemek pek mümkün olmuyor. Dolayısıyla olmaması gerekenleri yazarak daha kısa tutmayı yeğliyorum yazımı. Öncelikle, saçlar ne renk olursa olsun (akıllara hemen çılgın renkler de gelecektir, aman diyeyim lütfen☺ ) ve hangi boyda olursa olsun taranmamış, yağlanmış olmamalı. Pantolon tercihimiz dar ise veya giyilmesinde sakınca yok ise tayt giyiyorsak kalçayı örten tunikler dışında kısa bluzlar veya göbeği açıkta bırakacak ciddiyetsiz parçalar ile kombin yapmayı tercih etmemeliyiz. Eteklerde ise dizin 4-5 parmak üstünden kısa boyda olanlar asla kullanılmamalı. Giyeceğimiz parçalarda transparan, file veya aşırı dekolte olmamasına lütfen özen gösterelim. Çoraplar konusunda zıpır desenler ve çılgın fikirler için Pazar günleri beklenmelidir. Makyaj konusunda yine abartılı renkleri, ağır tarzları, takma kirpikleri veya parti aksesuarlarını lütfen evde bırakın. Ayakkabılarda sahne performansınızı merak ettirmeyecek tarzda kırmızı ruganlar, apartman topuklar, leoparlı diz üstü çizmeler ve benzerlerinden aman diyeyim kaçının. Ha! Bunları almayın demiyorum, yine alın, ama hobi olarak izin günlerinizde giyin! İşyerinde değil! Bir de parfümlere dikkat hanımlar! O parfümlerin şişelerini özellikle spreyli üretiyorlar ki, yanlışlıkla dökülüp de aşırı şekilde tüm gün buram buram kokmasınlar diye. Spreylere itibar edelim.

Prezantabl olmak yukarıda anlattığım sınırlar içerisinde gayet de mümkün. Bu görüntüyü, oturup kalkarken, yürürken, bir odaya giriş-çıkış yaparken, sözlü ifadelerde kelime seçerken, kahkaha atarken ve en stresli anlarda dahi sükuneti korurken de besleyebilirsek harika bir prezantabl personel oluruz.

Sizce nasıl? Çok da fazla bir uğraş gerektirmiyor değil mi? Şayet bunları yerine getiremiyorsak, abartıdan ya da salaşlıktan veya cafcaflı modellerden uzak duramıyor isek de üzülmeyelim. Bu koşulların aranmadığı başka meslekler de var elbette. İçiniz rahat olsun. Herkes prezantabl olacak diye bir kaide yok ki, değil mi ama güzel okurlar? 

Benzer Yazılar

Felsefe nedir?

HayataRehber

Tse (Türk Standardları Enstitüsü) nedir?

HayataRehber

Bilişim teknolojileri nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster