Bitkilerin faydaları

Propolisin yararları nedir?

Propolisin yararları nedir?

Arılar tarafınca üretilen ve birçok rahatsızlığa iyi gelen propolisin yararlarından bazıları şöyledir:

 • Kansere karşı yarar sağlar. Kansere karşı olan etkisiyle birçok kişinin umudu haline gelmiştir. Propolis 300 kadar etken madde ihtiva eder. Bu tesiri ile ilgili araştırmalar yapıldığında propolisin içinde bulunan etken maddelerden bazılarının kansere karşı iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Bilhassa kanserojen hücrelerinin çoğalmasını engeller, sıhhatli hücrelerin kanserli hücrelere dönüşme olasılığını düşürür ve kanserin bir organdan diğerine yayılmasını önler. Bu tesirleri ile kansere karşı savaşmaya yardım eder. San Diego State Üniversitesi Biyoinformatik ve Tıbbi Enformatik Araştırma Merkezinden Dr. Seema Patel propolis ve kanser üstüne detaylı bir araştırma yapmıştır. Laboratuar çalışmalarına nazaran, beyin, kafa ve boyun, cilt, kan, pankreas, böbrek ve mesane, prostat, kolon, meme, karaciğer kanseri şeklinde kanser türlerine karşı propolisin yararlı olabileceği belirtilmiştir. Gene de kanser oldukça mühim bir rahatsızlıktır. Ne olursa olsun hekim kontrolünde tedavi uygulanmalıdır. Bundan dolayı kansere karşı propolisi kullanmadan ilkin kesinlikle doktorunuza başvurunuz. Doktorunuzun önerileri doğrultusunda kullanıp kullanmayacağınıza karar vermelisiniz.
 • Antibakteriyel özelliklere haizdir. Bununla birlikte anti fungal ve anti viral özelliği de vardır. Meydana getirilen bir çalışmaya nazaran, bu özellikleri yardımıyla yaraların hızla iyileşmesine katkı sağlamış olduğu belirtilmiştir.
 • Yanıklara iyi gelir. 2002 senesinde Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde meydana getirilen bir araştırmaya nazaran, yanıkları önleyici tesiri vardır. İkinci aşama yanıkların tedavisinde iyileştirici tesirinin olması propolisin yararları arasındadır.
 • Diş yapısını korur. Eski Yunan ve Roma zamanındaki doktorlar propolisi ağız dezenfektanı olarak kullanırdı. Günümüzde ise diş eti iltihabına karşı etkili olduğu belirtilmektedir. Dişlerde bakteri plağı oluşumunu önler, diş çürümelerini azaltır. Bununla birlikte kemik ve kıkırdak yapısının da korunmasını sağlar.
 • Siğillere iyi gelir. Değişik siğil tipleri bulunan hastalara 3 ay süresince propolis ve ekinezya uygulandı. Bu çalışmanın sonucuna nazaran, propolis kullanan hastaların siğillerinde daha yüksek iyileşme görüldü.

PROPOLİSİN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Soğuk algınlığı, üşüme ve grip şeklinde rahatsızlıklara iyi gelir.
 • Akne şeklinde cilt hastalıklarına yarar sağlaması da propolisin yararları arasındadır.
 • Dermatit için kullanılabilir.
 • Parazitlere karşı koruma sağlar.
 • Boğaz ağrısına iyi gelir.

Propolis

PROPOLİS NEDİR?

Bal arıları propolisi çeşitli bitkilerin gövdesinden, tomurcuklarından biriktirerek kendi tükürükleri ile birleştirerek oluştururlar. Arı poleninden değişik bir maddedir. Reçine yada yapışkan olarak tanımlanan bir maddedir. Aslına bakarsak arılar propolisi kovanı korumak için üretirler. Kovanın açık yada çatlak olan kısımlarını bu madde ile kapatırlar, kovanın iç kısmını kaplarlar, başka zararı dokunan organizmanın yada canlıların kovana girmesini engellerler. Propolisin içinde ne olduğu arıların hangi bitkiden topladığına, toplama zamanına, toplama yerine nazaran değişim gösterir. Bilim adamları araştırma yaptığında propolisin muhteviyatında amino asit, polifenoller, aldehitler, steroidler şeklinde 300’den fazla organik bileşen bulunduğunu keşfettiler. Genel olarak pişmeden propolis ortalama yüzde 50 reçine, yüzde 30 mum, yüzde 10 uçucu yağ, yüzde 5 polen, yüzde 5 çeşitli bileşiklerden oluşur.

PROPOLİS NEREDEN ALINIR?

Birçok faydası olan propolisi bilhassa aktarlarda bulmak ve almak mümkündür. Zaman içinde faydalarının daha fazlaca bilinmesiyle birçok aktarda bulabilirsiniz. Yaygın olarak sıvı ve katı formuyla iki şekilde satışı yapılmaktadır. Sıvı olanı damla gibidir, katı olan ise ufak kahverengi, yeşil yada sarımsı taneler şeklindedir. Sıvı olan hali daha fazlaca tercih edilir. Bundan dolayı bu şekilde kullanımı daha kolay ve yaygındır.

PROPOLİS NASIL KULLANILIR?

Katı ve sıvı olarak iki değişik şekilde satılan propolis, değişik şekillerde kullanılır. Katı olan halini rendeleyerek yiyecek ve içeceklerinize ekleyebilirsiniz. Sıvı olan halini ise bir çay bardağı çayın içine 10 damla ilave ederek kullanabilirsiniz. Bununla birlikte boğaz iltihabı yada diş eti rahatsızlığınız var ise, sıvı propolisle gargara yapabilirsiniz.

Günümüzde kremlere, losyonlara, merhemlere, diş macunlarına da yeni yeni propolis ilavesi yapılmaktadır. Bu şekilde de kullanımı mevcuttur.

PROPOLİSİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

 • Bir rahatsızlığınız için propolisi kullanacaksanız, kullanmadan ilkin kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.
 • Bal yada arılara karşı alerjiniz var ise propolise karşı da alerjiniz olabilir. Bu şekilde alerjiniz var ise gene kullanmadan ilkin doktora danışmalısınız.
 • Astım rahatsızlığınız var ise kullanmadan ilkin kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.
 • Herhangi bir hastalık için tertipli ilaç kullanıyorsanız kullanmadan ilkin doktorunuza danışmalısınız.
 • Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanmadan ilkin doktorunuza danışmalısınız.

Benzer Yazılar

Kabak Çekirdeğinin faydaları nelerdir?

HayataRehber

Sumak faydaları nelerdir?

HayataRehber

Pırasanın yararları nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster