Sağlık

Prostat Kanserinden Korunmanın Yolları

Prostat Kanserinden Korunmanın Yolları

Daha ileri evre prostat kanserlerinin en önemli bulguları şöyle sıralanabilir: İdrar akımının yavaşlaması ya da incelmesi, sık idrara çıkma isteği, idrarda kan görülmesi, kemik ağrısı (özellikle bel ağrısı), bacaklarda şişlik, penisin sertleşmemesi. 

Özellikle kanser riski olan erkeklerin 45 yaşından sonra yılda bir defa PSA testi yaptırıp, elle muayene olması şart. Hastalıktan korunmada bilinçli beslenme de önemli. İşte hastalığa karşı kalkan vazifesi gören bitkiler… Erken prostat kanserlerinin çoğu belirti vermediği için, bunların tanısı PSA kan testi ya da parmakla makattan muayeneyle konulabilmektedir. Daha ileri evre prostat kanserlerinin en önemli bulguları ise şöyle sıralanabilir: İdrar akımının yavaşlaması ya da incelmesi, sık idrara çıkma isteği, idrarda kan görülmesi, kemik ağrısı (özellikle bel ağrısı), bacaklarda şişlik, penisin sertleşmemesi. Bu belirtiler prostat kanseri haricinde prostatın iyi huylu büyümesi, idrar yolu enfeksiyonu ve taş gibi hastalıklarla da ortaya çıkabilir.

ERKEN TEŞHİS EDİLMESİ MÜMKÜN MÜ?

Amerikan Kanser Cemiyeti; yaş ne olursa olsun yüksek riskli olan herkesin veya 50 yaşın üzerindeki her erkeğin yılda bir defa kanda prostat spesifik antijen (PSA) baktırmasını ve makattan muayene (rektal tuşe) yaptırmasını önermektedir. Erken tarama testleri 50’li yaşlarda başlatılmalıdır. Ancak ailesinde iki tane birinci derece akrabasında (baba ve erkek kardeş gibi) prostat kanser öyküsü olan yüksek riskli kişilerde daha erken bir yaşta örneğin 45 yaşında taramaya başlanmalıdır

Nasıl Korunabiliriz?

Hayvansal yağ tüketiminin azaltılması (az yağlı süt ürünleri, yağsız kırmızı et), tereyağından ziyade zeytinyağının tercih edilmesi korunmada yararlıdır. Salataya peynirden ziyade fındık, fıstık veya ceviz gibi gıdalar eklenmelidir. Egzersiz ve aşırı kilonun verilmesi yararlı olup prostat kanseri riskini azaltır. 

PROSTAT KANSERİNİN TEDAVİSİNDE DOĞAL VE BİTKİSEL TEDAVİLER NELER?

Doğal ve bitkisel tedaviler tamamlayıcı tedavi olarak hastanın kullandığı ilaçlar, evresi, klinik yakınmalarına göre belirlenmektedir. Isırgan otu, saw palmetto, nar suyu, likopen, D vitamini, GCP vs gibi bitki veya doğal bileşenler yardımcı olarak kullanılmaktadır. Günümüzde kanser tedavisinde en önemli başarı bilimsel tıbbi tedavi ile tamamlayıcı/ yardımcı geleneksel tedavilerin birlikte uygulanmasından elde edilmektedir. Kanser hastaları tedavilerini kendi başlarına değil, onkoloji ve fitoterapi eğitimi almış uzman doktorlar aracılığı ile yürütmeleri daha iyi olur.

İŞTE EN YENİ TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Kabazitaksel etken maddeli kemoterapi ilacı hormon tedavisine ve standart kemoterapiye yanıtsız 4. evre prostat kanser kanserinin tedavisinde genel durumu iyi hastalarda kullanılmaktadır. Abirateron etken maddeli hormon ilacı, standart hormon tedavisine ve kemoterapiye yanıtsız 4. evre prostat kanserinin tedavisinde kullanılmaktadır. Enzalutamid etken maddeli ilaç standart hormon tedavilerine yanıt vermeyen prostat kanserinin tedavisinde kullanılır.

PROSTAT KANSERİNİN TEDAVİSİNDE HİPERTERMİ YANİ ISI TEDAVİSİ KULLANILIYOR MU?

Hipertermi kanserli bölgenin özel teknoloji ile geliştirilmiş cihazlardan yayılan radyofrekans dalgalarıyla 42-44 derece aralığında ısıtılması işlemidir. Klinik çalışmalarda tedaviye rağmen nüks eden prostat kanserinin tedavisinde radyoterapi ile beraber hipertermi tedavisi uygulamalarının tedavinin başarı şansını arttırabileceği saptanmıştır. Deneyimli merkezlerde kanserin tıbbi tedavisinin yanında tamamlayıcı olarak hipertermi tedavisi uygulanmaktadır.

AŞISI VAR MI?

Kanser aşıları, bağışıklık sisteminin vücuttaki kanser hücrelerine saldırıp yok etmelerini artırır. Aşı, 4. evre prostat kanserinde henüz kanser kitleleri büyük hacimlere ulaşmadığı dönemlerde faydalı olmaktadır. Kitleleri büyük ve şiddetli yakınmalara neden olan hastalarda etkinliği daha düşüktür. Dünyada 2 adet uygulanan prostat kanseri aşısı olup Sipuleucel-T aşısı damar yolundan (ruhsatlı aşıdır), Prostvac aşısı ise cilt altından (henüz klinik araştırma safhasındadır) uygulanmaktadır. Prostat kanser aşısı kanseri tamamen yok etmekten ziyade hastalığın kontrolü için aylarca süren bir zaman kazandırır.

 

Benzer Yazılar

Vücudunuza Zarar Veren Stresten Nasıl Uzak Durursunuz?

HayataRehber

Baş Ağrınılarınızın Sebebinin Migren Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

HayataRehber

Akasya Nedir? Faydaları Nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster