Kanser

Protoonkogenler Ve Onkogenler Nedir?

Protoonkogenler Ve Onkogenler

Protoonkogenler, hücrelerin sinyal ileti mekanizmasında (büyüme, çoğalma, farklılaşma ve apoptoz için alınan iletiler) işlev gören birçok proteinin sentezinden sorumlu olan genlerdir.

Hücre ileti yollarındaki proteinleri kodlayan protoonkogenlerin mutasyona uğramaları sonucunda, büyüme faktörlerinin çok fazla üretimi, hücre mebranı ve çekirdek arasındaki ara yolların kontrolsüz uyarılması, transkripsiyon faktörlerinin sentezinin artması, hücre bölünmesine engel olunamaması gibi sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

 

Onkogenler, hücre çoğalmasını yöneten protoonkogenlerin fizyolojik gereksinimlerinin ötesinde hücre çoğalmasına sebep olacak şekilde mutasyona uğramaları sonucunda aktive olurlar.

Büyümenin düzenlenmesini kontrol eden proteinleri kodlayan protoonkogenlerin, onkogen haline dönüşümü hücre büyümesinin kontrol mekanizmasını bozmakta, kanser hücrelerinin kontrolsüz çoğalmalarına ve büyümelerine yol açmaktadır.

Normal koşullarda kanser oluşturmayan protoonkogenler, delesyonlar, eklentiler, gen amplifikasyonları, nokta mutasyonları, DNA yeniden düzenlenmeleri ve translokasyonlar gibi genetik değişimlerle aktive olarak, onkogen haline dönüşmektedirler.

Benzer Yazılar

Nükleer Transkripsiyon Faktörleri Nelerdir?

HayataRehber

Kansere Yol Açan Mutasyonlar Nelerdir?

HayataRehber

Kanser Hücresinin Temel Özellikleri Nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster