Yuksek Lisans

Referans Mektubu

Referans Mektubu

Referans kelime anlamı olarak tavsiye mektubu, kaynak, tavsiye anlamlarına gelmektedir.  Referans mektubu ise eğitim ya da çalışma hayatında yeni adım atılacak kurumların aday çalışanı/öğrencisi hakkında bilgi sahibi olabilmek için bu kişilerle daha önce çalışmış insanlardan yazmasını istedikleri kişiyi tanıtıcı mektuplardır.

Referans Mektubu Neden İstenir?

Ülkemizde bazı yükseköğretim kurumları yüksek lisans ve doktora programlarına başlayacak aday öğrencileri; akademik kadroya alım yapacakları zaman aday öğretim elemanları; özel şirketler işe alacakları aday çalışanları hakkında kararlar alabilmek için ayrıntılı bilgi sahibi olmak istemektedirler.  Kişi hakkında ayrıntılı bilgiye de daha önce bu kişiyle çalışmış insanlardan ulaşmaktadırlar; bu yüzden eğitim öğretim ya da iş başvurularında adaylardan referans mektubu istenmektedir.

Referans Mektubu Yazacak Kişiyi Nasıl Seçmek Gerekir?

Referans mektubunu yazacak kişinin seçimi çok önemlidir; çünkü sonuçlar hakkında bilgi aktarılacak kişiyi doğrudan etkilemektedir. Referans mektubunu yazacak kişinin hakkında bilgi aktaracağı kişiyi iyi tanıyor olması hakkında referans yazılacak kişi için önemlidir. Çünkü kalıp cümlelerdense o kişiye dair ayrıntılı ve doğru bilgilerin aktarılması daha ikna edici olacaktır. Bu gerçeklikten yola çıkılarak referans mektubunu yazacak kişinin, hakkında yazacağı kişiyle daha önceden aynı iş ortamında/eğitim kurumunda bulunmuş olması önem arz etmektedir. Ancak bu durum, arkadaşların birbirleri için referans yazabileceği anlamına gelmemektedir. Örneğin; üniversitede ders alınan bir hocanın öğrencisi hakkında referans yazması; bir kurumda birlikte çalışılmış bir patronun ya da şefin referans yazması daha ikna edici ve profesyonelliğe daha uygundur. Bununla birlikte az önceki örnekten de anlaşılacağı üzere referans mektubunu yazacak kişinin statü olarak referans yazacağı kişiden kıdemli olması da mektubu okuyacaklar için daha ikna edici bir etken olacaktır.

Referans Mektubu Yazarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncellikli olarak referansın ne için yazılacağı (iş başvurusu, eğitim vb.),  metni yazacak kişiye ayrıntılı olarak anlatılmalıdır ki referans amacına uygun olarak yazılabilsin ve olası beklentileri karşılayabilen bir içeriğe sahip olsun.

Referans yazılırken önce metni kaleme alan kişi hakkında yazdığı kişiyle arasındaki ilişkiyi tanımlamalı, ne kadar süredir birlikte çalıştıklarını belirtmelidir. Ardından referans verdiği kişinin özelliklerinden bahsetmelidir. Ne amaçla referansın yazıldığının önemi, bu noktada ortaya çıkmaktadır. Referans veren kişi iş/eğitim ne amaçla referans yazıyor ise bu alana yönelik olarak kişinin öne çıkan ve amaca uygun özelliklerini belirtmelidir. Kişinin işe uygunluğu ve kişilik özellikleri (iletişime açıklık, grup çalışmalarında başarılı olmak, liderlik ruhu, pozitiflik, sorumluluk anlayışı, inisiyatif alabilme, çalışkanlık, esneklik, yaratıcılık vb.) kısa, hatasız, net, kolay anlaşılabilir şekilde yazılmalıdır.

Referans yazılırken seçilecek kelimelere de ayrıca özen gösterilmelidir. Zayıf kelimeler yerine güçlü ve daha etkili kelimeler kullanılarak referans mektubu yazılmalıdır.

Referans veren kişi daha ayrıntılı bilgi alınmak istenirse kendisine nasıl ulaşılabileceğinin bilgilerini (telefon numarası, e-mail adresi, açık adresi vb.) mektubun sonuna girmelidir. İletişim bilgilerinin ve gerekirse aday hakkında daha ayrıntılı bilgi alışverişi için yüz yüze görüşülebileceğinin söylenmesi referans isteyen kurum için güven vericidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Ayrıntılar

Referans verecek olan kişinin sizden daha kıdemli olması güven verici ve daha profesyonel bir izlenim yaratacaktır.

Referans verilen kişinin işe uygunluğu ve olumlu kişilik özellikleri sade, kısa ve net ifadelerle anlatılmalıdır.

Referans yazılırken zayıf kelimeler yerine güçlü kelimeler kullanılmalıdır.

Referans veren kişinin iletişim bilgilerini ve gerekirse yüz yüze daha ayrıntılı bilgi verebileceğini yazması güven vericidir.

Benzer Yazılar

ALES Kaç Yıl Geçerli? (Yıllara Göre ALES Geçerlilik Süresi)

HayataRehber

Yurtdışında Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

HayataRehber

Tez Önerisi Nedir ?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster