Üniversite

Rekor boş kontenjanda 3 neden

Rekor boş kontenjanda 3 neden

Üniversitelerde geçen yıla oranla yaklaşık 4 kat fazla (214 bin 430) boş kontenjan kalırken uzmanlara göre bunun 3 önemli nedeni var: Meslek liselerine sınavsız geçiş hakkının kaldırılmasıyla bu adayların doğru tercihte bulunamaması, açıköğretime LYS’yle öğrenci alınması, vakıflarda artan üniversite ve kontenjan sayısına rağmen öğrenci talebinin düşmesi…

1- MESLEK LİSELİLER DOĞRU TERCİHTE BULUNAMADI

2016’da tercih yapma hakkı olan 785 bin 740 meslek lisesi öğrencisinden 610 bin 583’ü bunu kullanırken, bu yıl sadece yarısı tercih yaptı. Bu hakkı olan 729 bin 252 meslek lisesi öğrencisinden 366 bin 916’sı bu haklarını kullandı. Uzmanlara göre, sınavsız geçişin kalkmasının ilk yılı olmasından dolayı adaylar ne yapacaklarını bilemedi ya da doğru tercih yapamadı.

2- AÇIKÖĞRETİMİN LYS İLE ÖĞRENCİ ALMASI ETKİLEDİ

Bu yıl Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan önemli değişiklik de açıköğretim fakültelerindeki lisans programlarının YGS’yle değil, LYS ile öğrenci alacak olmasıydı. Uzmanlara göre bu da boş kontenjanların artmasında etkili oldu. Açıköğretimlerin toplam kontenjanı 194 bin 158 olarak belirlendi. Bu kontenjana 129 bin 3 aday yerleştirildi. 65 bin 155 boş kontenjan kaldı. Geçen yıl 168 bin kontenjanın tamamı dolmuştu. İki yıllık bölümlerde geçen sene toplam boşluk sayısı 29 bin iken bu yıl 175 bine çıktı.

3- KONTENJAN SAYISI ARTTI AMA TALEP DÜŞTÜ

Üniversitelerdeki kontenjan sayısı bu yıl 58 bin 284 arttı. Bunların 41 bin 23’ü devlet, 15 bin 287’si vakıf, kalanı KKTC üniversitelerindeydi. Uzmanlara göre, vakıflarda artan üniversite ve kontenjan sayısıyla öğrencilerin talepleri de bu düşüşte rol oynadı. Vakıf üniversitelerinde yüzde 100 dolu olan dört üniversite var. Eğitimciler, prestij ya da burs olanaklarının etkili olduğu görüşünde. Bunların bazıları tam bursla öğrenci aldı.

Benzer Yazılar

Halkbilim 2017 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

HayataRehber

Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği 2017 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

HayataRehber

KYK yurtlarına başvurular başladı

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster