Sağlık

Saç Dökülmesi Sorunu Yaşayanlara İpuçları

Saç Dökülmesi Sorunu Yaşayanlara İpuçları

Saç dökülmesi hem kadınların hem de erkeklerin yaşadığı bir sorun. Bu sorun; genetik faktörler, hormonsal sorunlar, stres, bakımsızlık, vitamin eksikliği, bazı hastalıklar sebebi ile yaşanabilmektedir. Saç dökülmesi, 25 yaşına kadar erkeklerin %25’ini, 40 yaşına kadar %40’ını, 50 yaşına kadar %50’sini etkilemektedir.

Sağlıklı olan bir kişinin saç derisinde yaklaşık olarak 100.000 saç kökü bulunmaktadır. Gün içinde 50 ile 100 saç kökünün dökülmesi normal değerler olarak kabul edilmektedir. Kökleriyle beraber dökülen saçlar, sağlıksız dökülme olarak nitelendirilebilmektedir.

Saç Dökülme Türleri Nedir?

Saç dökülme türleri bulunmaktadır. Bunlar “Erkek Tipi” “Kadın Tipi” ve tüm kafada dökülen saç dökülmeleridir.

Testosteron hormonu tarafından aktive edilen androjen hormonu fazlalığı sebebi ile meydana gelen erkek tipi saç dökülmesi, ön kısımdan dökülmeye başladığı gözlemlenmektedir. Kadın tipi saç dökülmesinde ise stres, hormonal değişimler ve menopoz dönemi gibi etkenler saç dökülmesi yapmaktadır. Tüm kafada dökülen saçlarda da vitaminsiz kalma, kansızlık çekilmesi, beslenme hataları, demir, çinko, biotin gibi mineral eksikliği, tiroit hastalığı, stres sebep olmaktadır.

Kadınlarda Saç Neden Dökülür?

Erkeklere oranlarla kadınlarda daha çok can sıkan saç dökülmesi, birçok sebepten dolayı olmaktadır. Saç dökülmesinin kadınlardaki en büyük sebebi, fön, maşa, boyama işlemleridir. Bunların dışında aşağıda sıralayacağımız sebepler, kadınlardaki saç dökülmesini sağlamaktadır.

 • Kalıtımsal sebepler
 • Hamilelik dönemindeki hormonlar
 • Hem fiziksel hem de ruhsal stres
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Kansızlık ve demir eksikliği
 • Tiroid bezinin az çalışması
 • A vitaminin fazla olması
 • B vitamini eksikliği
 • Protein eksikliği
 • Bağışıklık sisteminin fazla aktif olması
 • Ani kilo kaybı
 • Polikistik Over Senfromu
 • Menopoz

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Erkeklerden çok kadınları korkutan saç dökülmeleri, olması gerektiği oranı geçerse tehlike arz etmektedir. Böyle bir durumda saç bakım maskeleri kullanabilir, şampuanı değiştirebilir, saç şekillendiriciler ile biraz daha mesafeli olunabilir. Bunları yaptığınız halde hala saç dökülmesini yüksek oranda yaşıyorsanız, bir hastalığınız olduğuna işarettir. Bunun için de hemen bir “iç hastalıkları uzmanı”na danışabilirsiniz. Yukarıda saymış olduğumuz sebeplerden dolayı yaşayabildiğiniz saç dökülmesini; çok basit sebeplerden dolayı da yaşayabilirsiniz. Bu noktada öncelikle yaşam şeklinizi kısa bir süre için takibe almalı, bazı alışkanlıklarınızı buna göre değiştirebilmelisiniz.

Erkeklerde Saç Neden Dökülür?

Kalıtsal özelliklere daha yatkın olan erkekler, saç dökülmelerinde farklı türlerini yaşayabilirler. Sadece öncen dökülen saçlar dışında sadece arka taraftan dökülen saçlarda bulunmaktadır. Ayrıca tepeden dökülen saç tipi ile tamamı dökülen de vardır.

Alfa redüktaz adındaki enzim erkeklerde saç dökülmesinin en büyük sebeplerinden birisidir ve kadınlar da daha azdır. Yaşlanmaya, geçirilen kafa derisi operasyonlarına veya tiroid hastalıkları gibi bazı kronik hastalıklara bağlı olarak da saç dökülmeleri yaşanabilir.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir?

Bazı ilaçlar ve kozmetik ürünler dışında saç dökülmesini engelleyecek bir şey yoktur. Bitkisel kürler dışında hiçbir takviyenin bulunmadığı saç dökülmesi, erkeklerde kalıtımsal olduğundan dolayı bir türlü engellenememektir. Bunun yerine birçok erkek, son zamanlarda yaşanan indirimlerle beraber saç ekim merkezlerine akın etmektedir. Saç dökülmesini engelleyen değil ama etkilerini hissetmeyi engelleyen tek şey saç ekimidir.

Saç Dökülmesine Karşı Ne İyi Gelir?

 1. Çinko, biotin ve demir açısından zengin gıdalar tüketilmelidir,
 2. Beslenmede vitamin ve mineral dengesi kurulmalıdır,
 3. Diyet uygulanıyor ise protein oranı yüksek olmalıdır,
 4. Kan yapıcı yiyecekler yenilmelidir,
 5. Saç derisi mantar hastalığı taranmalıdır,
 6. Saçlara uygun kozmetik ürünler kullanılmalıdır,
 7. Saç bakım maskeleri mutlaka haftada 1 uygulanmalıdır,
 8. Olabilecek kronik rahatsızlıklar kontrol altına alınmalıdır.

Saç Dökülmesine Karşı Bakım Önerileri

Hem kadın hem de erkeklerin kullanabileceği bazı bakım önerilerini de sizlerle paylaşmak istiyoruz. Kadın ve erkeklerde ayrı ayrı olarak değerlendirilen saç dökülmesi, ortak paydada buluşmaya engel değildir. Saç dökülmelerini engellemek için şampuanlara 3-5 damla sarımsak yağı ya da çam terebentin damlatılmalıdır. Ya da evde doğal saç bakım maskeleri yaparak, saçlara canlılık kazandırabilirsiniz. Bunun için saç uzunluğuna göre yumurtayı kırıp, köpürene kadar karıştırmalı ve sonra saç diplerinize yedirerek sürmeli son olarak da streçleyip 2-3 saat bekletmelisiniz. Bu maskeyi çıkarmak için soğuk su kullanmalısınız. Böylece saçlarınız daha canlı, daha parlak ve daha güçlü olacak dökülmeleri de yavaşlayarak bitebilecektir.

Benzer Yazılar

BOYUN AĞRILARI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

HayataRehber

Hipotiroid Nedir? Hipotiroid Tedavisi Nasıl Yapılır?

HayataRehber

Trüf Mantarı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster