Sağlık

Saçın kalkanı ısırgan otu kürü

Saçın kalkanı ısırgan otu kürü

Daha parlak, kepeksiz ve gür saçlara kavuşmak için ısırgan otu kürünü uygulamanız yeterli. Kür sayesinde saç sorununuz kalmayacak. 

Saçlarımız hemen hemen hepimiz için kişiliğimizle özdeşleştirdiğimiz, estetik açıdan da olmazsa olmazımızdır. Araştırmalara göre insanların kendilerini nasıl gördükleri ile saçları arasında sıkı bir ilişkinin olduğunu göstermiştir. Bazen alışılmışın dışında saçlarınız dökülüyorsa ortada bir sıkıntının olduğunu söyleyebiliriz. Eğer doktorunuza başvurduğunuz halde saç dökülmeleriniz durmuyorsa ısırgan otu kürünü denemeniz işe yarayabilir. Saçların dökülmesi birçok sebebe bağlı olabilir. En yaygın dökülme nedenleri arasında, stres, güneş ışığından fazla yararlanamama neticesi oluşan D vitamini eksikliği, kalıtım, yaşlanma, aşırı kilo kaybı, kimyasal içerikli saç bakım ürünleri, hormonal dengesizlikler, beslenme yetersizliği ve daha başka nedenlere bağlı olarak saç dökülmeleri oluşabilir. 

TAZEYLE KURU KARIŞMAMALI

Kuru ya da taze şekliyle ısırgan otunu kullanarak; saçlarınızın daha parlak, daha kepeksiz ve daha az yağlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, ısırgan otundan faydalanma aşamasında kuru ve taze haldeki ısırgan otlarını birbirine karıştırarak kullanmamanız gerekiyor. Taze ısırgan otu kullanımı konusunda; trombositleri yüksek olan hastaların kesinlikle uzak durması önerilmektedir. Ayrıca kanı sulandıran ilaçları kullanan kişilerin, taze ısırgan otu ile hazırlanmış olan yemekleri tüketmemeleri gerekmektedir. Bunlara ek olarak, beyin embolisi yani beyin kılcal damarlarında kanın pıhtılaşarak bu damarları tıkaması sorunu yaşamış olan kişilerin veya bu riski taşıyan kişilerin, taze ısırgan otu ile hazırlanmış olan çay ve çorbalardan kesinlikle uzak durması gerekmektedir. 

YÜKSEK ORANDA K VİTAMİNİ VAR 

Taze haldeki ısırgan otu, özellikle kanama durumlarında kanı durdurucu etkiye sahiptir. Çünkü ısırgan otunun yapraklarında yüksek oranda K vitamini bulunmaktadır. Kurutulmuş ısırgan otunun içinde ise K vitamini bulunmamaktadır. Bu yüzden kurutulmuş ısırgan otunu çay yaparak tüketirseniz, kanınızın sulanmasına yardımcı olursunuz. 

SAÇLAR MUTLAKA TEMİZ OLMALI 

Isırgan otu kürünün daha iyi tesir edebilmesi için saçınızın temiz olması gerekmektedir. Eğer saçınızın temiz olmadığını düşünüyorsanız öncelikle saçınızı şampuanla güzelce yıkamanızı öneririz. Sonrasında bir tutam kadar taze veya kuru olan ısırgan otunu, 750 ml kadar suda kaynatınız. Kaynama başladıktan sonra ocağın altını kısarak 4 dakika daha haşlamaya devam ediniz. Süre tamamlandıktan sonra soğuması için bir kenara alınız. Soğuduktan sonra süzerek, ısırgan otu kürü ile saçlarınızı yıkayıp yarım saat kadar bekleyiniz. Ardından yalnızca bol suyla saçlarınızı durulayarak işleminizi tamamlayınız. 

HAFTADA İKİ KEZ UYGULAYIN 

Hazırladığınız Isırgan otu kürünü ilk iki hafta  haftada iki kez,daha sonra haftada bir kez düzenli olarak kullandığınızda saç dökülmenizin durduğunu, ince telli saçların kalınlaştığını, saçlarda gürleşme olduğu, canlılık ve parlaklık kazandığı, ayrıca saç derisinde oluşan dökülme  yani kepeklenmenin de yok olduğunu göreceksiniz. Saç için uygulayacağınız ısırgan otu kürünü hazırlarken ısırganın taze olanının kullanılması gerekmektedir. Çünkü saç için elzem olan K vitamini sadece taze ısırgan otunda vardır. Kuru ısırgan otunda bulunmaz. 

ZARARI VAR MI? 

Taze ısırgan otuyla hazırlanan ısırgan otu kürünü trombosit miktarı yüksek olan hastalar ile beyin embolisi bulunan hastaların kullanmaması gerekiyor. Hatta sadece ısırgan otu kürünü değil, yine ısırgan otuyla yapılan çay ve yemeklerden de uzak durmaları öneriliyor.

 

 

Benzer Yazılar

Acıağaç Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

HayataRehber

Göz Tansiyonu (Glokom) Belirtileri Ve Tedavisi

HayataRehber

Boru Çiçeği (Datura Bitkisi) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster