Nedir?

Safra nedir?

Safra nedir?

Karaciğer salgısıdır. Adına «öd» de denir. Pankreas salgısındaki «Lipaz fermenti» ile birlikte yağların sabunlaşmasını ve böylece sindirilmesini sağlar. «Safra kesesi» denilen küçük bir kesede birikir ve buradan bağırsağa dökülür. Safra, onikiparmak barsağına dökülen sindirim sıvılarından biridir. Safra sıvısı, her kilogram vücut ağırlığına on altı mililitre (cm 3 ) düşer. Safra sıvısının % 97 kadarı sudur. Geriye kalanını ise, direkt bilirübin, biliverdin, safra tuzları, safra asitleri, lipitler (fosfolipit, kolosteral, trigliserit), elektrolitler, bazı enzimler ve karaciğerin zehirini giderdiği bazı maddeler teşkil eder.

Safra karaciğerdeyken açık sarı renkte, çok akıcı kıvamdadır, oldukça da acıdır. Karaciğerde toplandıktan sonra karaciğer safra yolu ile safra kesesine dolar, safra kesesinde kıvamı koyulaştığı için tadı da iyice acılaşır. Bağırsaklara yağlı bir madde gelince, safra kesesinin kasılmasıyla, bağırsaklara safra dökülür. İnce bağırsaklarda yağlar yağ asitlerine parçalanırlar, yağ asitleri ince bağırsağın alkalik ortamında kalsiyum tuzları ile birleşerek suda çözülmez kalsiyum sabunları yaparlar.

İşte safra asitleri bu sabunları koloidal parçacıklar haline getirirler, böylece yağların bağırsaktan emilmesine yardım ederler. Kolesterol bağırsaktan tekrar vücuda girer. Bilirubin ise dışkı ile dışarı atılır. Başlıca ödevi yağların sindirilmesi olan safranın her hangi bir sebeple bağırsağa akamaması halinde kana karışarak sarılık meydana getirir.

Benzer Yazılar

ARFF memuru nedir?

HayataRehber

Medyum nedir?

HayataRehber

Koz maça nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster