Güzellik

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Yemeniz Gereken Besinler

Sağlıklı Saçlara Sahip Olmak İçin Yemeniz Gereken Besinler

Yediğiniz besinler ve içtiğiniz içecekler, cildinizi etkilediği gibi saçınızı da etkiliyor. Bazı besinlerin içindeki yapı maddeleri saçlarınızın daha hızlı uzamasına, saç derisinin ve saç kökünün sağlıklı olmasına yardımcı oluyor. Sağlıklı saçlara sahip olmak için yemeniz gereken besinler..

Kuzu

Kuzu eti, saça iyi gelen besin öğelerine sahiptir. Kuzu, sağlıklı yağ konusunda zengin bir protein kaynağıdır. İçerdiği demir ve B12 vitamini, alyuvarların, saç derisine oksijen taşımasını sağlar. Sağlıklı saçlara, cilde ve kaslara sahip olmak istiyorsanız kuzu etini yemelisiniz.

Çinko

Çinko, saç ve cilt için çok önemli bir mineraldir. Çinko saçların uzamasına yardımcı olur ve çinko eksikliği saç dökülmesine yol açar. Çinko minerali; yumurtada, zencefilde, kabak çekirdeğinde, pekan cevizinde ve istiridyede bulunur.
 

Ispanak

Ispanakta A vitamini, C vitamini ve folik asit bulunur. A vitamini, saçın uzamasına yardımcı olur, C vitamini ve folik asit ise saç derisinin sağlığı için önemlidir.

Omega-3

Omega-3’ü küçümsememelisiniz. Bu yağ asidi, antienflamatuar içerir, saç kökünü güçlendirir ve saç dökülmesinin önüne geçer. Omega-3 eksikliğiniz olduğunu; derinizin pullanmasından, saçlarınızın matlaşmasından, kırılgan ve güçsüz tırnaklara sahip olmanızdan anlayabilirsiniz. Omega-3’ü günlük olarak alırsanız parlak, güçlü ve kalın saçlara sahip olursunuz. Omega-3 içeren besinler; somon, sardalya, halibut balığı, pastörize yumurtalar, chia tohumları, keten tohumu, kenevir tohumu ve cevizde vardır.
Pazı

Biyotin vitamininin sebzelerde olduğunu biliyor olmalısınız. Yeterli miktarda biyotin aldığınız zaman saçlarınız ve tırnaklarınız çok hızlı uzayacaktır.

Benzer Yazılar

Dudak Dolgusu Nedir?

HayataRehber

8 ADIMDA KORKULARINIZLA BAŞA ÇIKIN!

HayataRehber

Oje Kurutma Yöntemleri

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster