Beslenme

Şalgam Suyunun Faydaları

Şalgam Suyunun Faydaları

Başlıca maddesi şalgam olan ve bu bitkinin yanına eklenen kırmızı havuç ile şalgam suyu elde edilmektedir. Acı ve tatlı çeşitleri bulunan bu şifalı içecek büyük miktarda demir, sodyum, potasyum ve protein içerir. Ayrıca yağ, lif, şeker, C vitamini, B vitamini, PP, karotin, esansiyel yağlar ve organik asitler içermektedir. Aynı zamanda çok büyük bir kalsiyum kaynağıdır. 100 ml şalgam suyu tüketimi günlük kalsiyum ihtiyacımızı karşılayacaktır.

Öncelikle mide ve sindirim sorunlarının çözülmesini sağlar. Sindirim kolaylaştırmasını sağlayarak hazımsızlığı önler. Karaciğer hastalıklarını da engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda kadınların menopoz dönemlerinde de rahatlatıcı etkiye sahiptir. Bu şifalı suyun faydaları arasında kolesterolü düşürüp, dengelemesi sayılabilir. Şeker hastalığı olup her yiyeceği, içeceği rahatlıkla tüketemeyen kişiler için de idealdir. Rahatlıkla tüketebilir ve hastalıklardan kurtulabilirler. Tüm bunların yanında idrar söktürücü ve yaraları iyileştirici etkisi de bulunan  bu içeceğin faydaları saymakla bitmez. Diş çürüklerine karşı da tüketilebilir. Kalp ile dosttur, kalp krizi geçirme riskini azaltır. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardım eder. Göz sağlığını korur aynı zamanda katarakta yakalanmayı önler. Kötü kokulara karşı da kullanılabilir. Özellikle koltuk altında oluşan kötü kokuları engeller.

ŞALGAM SUYU SAÇLARIN ERKEN BEYAZLAMASINI ÖNLER!

Saçları ve tırnakları kolaylıkla hasar gören kişiler özellikle saçlarına çok özen gösteren bayanlar da bu nefis içeceği tüketmelidirler. Bu faydalı bitki ile birlikte özenli ve güzel saçlara kavuşmak çok kolaydır. Saç dökülmesi, saçların erken beyazlaşmasını da geciktiren bu bitki, aynı zamanda kış aylarında da tercih etmeniz gereken bir bitkidir.

KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR!

Şalgam içeriğindeki potasyum ve kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirir. Eklemlerdeki hasarları onarır. Osteoporoza karşı koruma sağlar. Kemik erimesine karşı koruma sağlamasının yanında romatoid artrit gibi kemik hastalıklarına yakalanma riskini de azaltır.

SİGARA İÇİYORSANIZ MUTLAKA ŞALGAM SUYU TÜKETMELİSİNİZ!

Şalgam suyu sigaranın sebep olduğu akciğer rahatsızlıklarına ve kanser riskine karşı koruma sağlar. Özellikle akciğerleri korur. Akciğer iltihabına iyi gelir ve amfizem rahatsızlığına yakalanma riskini azaltır.

ŞALGAM SUYU KANSERİ ÖNLER Mİ?

Şalgam kansere yakalanma riskini azaltan antioksidanları ve fitokimyasalları bol miktarda içerir. Karaciğerdeki toksin maddelerin azaltılmasına ve kansere sebep olabilecek maddelerle savaşmaya yardım eder. Özellikle meme kanseri, kolon kanseri ve prostat kanserlerine karşı koruma sağlar.

SİVİLCELERE VE EGZAMAYA KARŞI İYİ GELİR!

Cildinizle başınız dertteyse ve sivilcelerden bıkmış durumdaysanız mutlaka bu suyu tüketmelisiniz. Cildinde egzama ve çeşitli yaralar olan kişiler de mutlaka tüketmelidirler. Aynı zamanda cildi güzelleştirir, cilde parlaklık verir. Cildin erken yaşlanmasını önler, kırışıklıkları azaltıcı etkisi vardır.

KIŞ AYLARINDA BOL BOL TÜKETMEYİ UNUTMAYIN!

Kış aylarının korkulu rüyası soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklar için de bu şifalı içecek içilerek bu tip hastalıklara karşı şifa sağlanabilir, ayrıca öksürük ve ses kısıklığı gibi grip hastalığının belirtileri olan hastalıklara karşı da yarar bulunabilir. Astıma karşı da faydalıdır. Göğüs hırıltılarını azaltır.

ŞALGAM SUYU ZAYIFLATIR MI?

Kilo vermek, zayıflamak isteyen kişiler incecik görünmek için mutlaka bu leziz suyu tüketmelidirler. Düşük kalorilidir ve metabolizmayı hızlandırarak kolayca kilo vermeyi sağlar. Bu sayede herkes istediği görünüme kavuşarak güzel bir vücudun sahibi olabilir. Obeziteye karşı da koruma sağlar. Yazımızda da bahsettiğimiz gibi bu bitkinin suyunun birçok yararı bulunmakta, şifası sayesinde birçok kişi fayda bulmaktadır. Siz de hastalıkları önlemek veya hastalıklardan kurtulmak istiyorsanız mutlaka bu leziz içeceği tüketmelisiniz.

Benzer Yazılar

Peryavşan (Acı Yavşan) Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

HayataRehber

Kirpiklerinizi Uzatmanın Doğal Yöntemleri

HayataRehber

Ahlat Bitkisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster