Nöroanatomi ve Nörofizyolojisi

Serotonin Nedir?

Serotonin

Triptofan aminoasidinin hidroksilasyon ve dekarboksilasyonu ile oluşur.

Serotonin damar düz kasında, trombositlerde ve sindirim kanalında (enterokromafin hücreler ve miyenterik pleksusta) yüksek konsantrasyonda bulunur.

Ayrıca beyin sapındaki raphe nükleusundan kaynaklanan ve  medulla spinalis arka boynuzu, hipotalamus, limbik sistem ve serebelluma uzanan liflerden salgılanır.

Vücudumuzdaki temel serotonin sentezi sindirim sistemindeki  enterokromafin hücrelerde ve beyinde serotonerjik nöronların yoğun  olduğu raphe nucleusunda gerçekleşir.

Serotonin inhibitör etkilidir, medulla spinaliste ağrı yollarını baskılar.

Aynı zamanda beyindeki inhibitör etkisinin kişinin ruhsal durumunu kontrol eyğine ve uykuya neden olur.

Serotonin etkilerini presinaptik ve postsinaptik membranda bulunan,  kendine özgü reseptörler (serotonerjik reseptörler; 5-HTR) aracılığıyla gösterir.

Bugüne kadar 7 serotonin reseptörü tanımlanmıştır (5-HT1’den 5- HT7’ye kadar). Bunların da alt Cpleri tanımlanmıtır.

Bunlardan 5-HT2A reseptörleri trombosit agregasyonu ve düz kas kasılmasına aracılık eder. 5-HT6 reseptörlerinin antideprasan ilaçlara  ilgisi yüksektir.

Serotoninin geri alınmasını önleyen fluoksetin gibi ilaçlar antideprasan etkilidir.

Serotonerjik reseptörler depresyon, besin alımı ve obezite, agresif davranışlar, obsesif kompulsif bozukluklar, anksiyete bozuklukları, sirkadyan ritm ve uyku, analjezi, migren, bulantı ve kusma, madde bağımlılıkları ve seksüel bozukluklar ile ilişkilendirilir.

Benzer Yazılar

Nöron Nedir?

HayataRehber

Nöromusküler Sinaps Hastalıklar Nelerdir?

HayataRehber

Agonist Ve Antagonist Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster