Sindirim Sistemi

Sindirim Nedir?

Sindirim

Sindirim sisteminin fonksiyonu, vücuda alınan gıda maddelerini mekanik ve kimyasal olarak parçalamak ve lüzumlu olanlarını kan dolaşımına absorbe etmektir (emilim).

Alınan yiyecek maddelerinin mekanik parçalanması, ağızda çiğneme ile adım atar ve mide-barsak düz kaslarının kasılması ile devam eder.

Kimyasal parçalanma ise midenin,karaciğerin, incebarsakların ve pankreasın salgıladığı bazı enzimler aracılığı ile yapılmaktadır.

Sindirim enzimleri olarak adlandırılan bu maddeler karbohidrat, protein ve yağları kolayca absorbe olabilecek büyüklükte moleküllere parçalar.

Mekanik ve enzimatik parçalanma sonucu oluşan son ürünler, su, mineral ve vitaminlerle beraber ince barsaklardan kana verilir.

Sindirim Sistemi Ana Fonksiyonu

Motilite: Yiyeceklerin minik parçalara bölünmesini, karıştırılmasını ve iletilmesini elde eden kas aktivitesidir.

Sekresyon: Enzimler, mukus ve elektrolitlerden oluşan sulu sıvının salgılanmasıdır.

Sindirim: Büyük gıda moleküllerinin sindirim kanalında mekanik ve kimyasal olarak daha minik partikülere ayrılmasıdır.

Emilim (absorbsiyon): Parçalanmış minik molekllerin organizma tarafınca alınmasıdır. (kana yada hücreler arası sıvıya( lenfe) geçmesidir.

Benzer Yazılar

İnce Bagırsakta Emilim Ve Absorption Nasıldır?

HayataRehber

Sindirim Sisteminde Mekanik ve Enzimatik Parçalanma Nasıldır?

HayataRehber

Mide Boşalması Ve Düzenlenmesi

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster