Sindirim Sistemi

Sindirim Sisteminde Mekanik ve Enzimatik Parçalanma Nasıldır?

Mekanik ve Enzimatik Parçalanma

Sindirim sistemindeki neredeyse her yapı yiyecek maddelerinin mekanik parçalanmasına, sulandırılmalarına, enzimatik parçalanmalarına (hidroliz) ve absorbsiyonlarına katılır.

Yiyecek maddelerinin mekanik parçalanmaları ve sulandırılmaları, makromoleküller halinde alınan yiyeceklerin, enzimatik parçalanma hızını artırmaya mühim seviyede yardımcıdır. Enzimatik parçalanma, moleküllerin kolayca absorbe edilecek boyutlara küçülmesini sağlar.

Tüm bunların sonucunda sindirimde dört temel olayın varlığı ortaya çıkmaktadır. Bu vakalar sırasıyla, mekanik parçalanma, sulandırma, enzimatik parçalanma ve absorbsiyondur. 

Mekanik parçalanma ile yiyecek maddeleri küçük parçalara adeta öğütülür. Öğütme işlemi enzimlerin kolayca tesir edebilmesi için yüzey alanını genişletir. Bu da enzimatik parçalanma hızını artırır. 

Sulandırma işi iki yönden oldukça önemlidir. Birincisi, enzimatik reaksiyonların sulandırılmış ortamda oldukça daha hızla adım atması, ikincisi ise, çözelti halindeki moleküllerin, absorbsiyon meydana getirecek yüzeylerle daha kolay temas etmesi sonucu emilimin kolaylaştırılmasıdır.

Enzimler parçaladıkları yada hidroliz ettikleri molekül tipine bağlı olarak dört grup altında toplanmaktadır:

Amilazlar: Nişasta şeklinde polisakkarit yapısını parçalayan enzimler.

Lipazlar: Yağları parçalayan enzimler.

Proteazlar: Proteinleri ve polipeptidleri parçalayan enzimler.

Nukleazlar: Nukleik asitleri ve nukleotidleri parçalayan enzimler.

Sindirim sisteminin sayılan bu görevlerinin kontrolü oldukça sayıda hormon, enzim ve otonom sinir sistemi tarafınca yapılmaktadır.

Bu kontrolde bir çok sindirim kanalının kendisi tarafınca meydana getirilen hormonlar rol oynar.

Bu hormonlar endokrin (kan ile genel dolaşıma katılır), parakrin (çevre ekstrasellüler sıvıya diffüze olur) ve nörokrin (nöronlar tarafınca sinaptik aralığa) salgılanır hormonlardır

Benzer Yazılar

Dışkılama (Defekasyon) Refleks Nedir?

HayataRehber

Safra Kesesinin Sindirimdeki Görevi Nedir?

HayataRehber

Emilim (Absorbsiyon) Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster