Nedir?

SLI Nedir?

SLI Nedir?

2004 yılında Nvidia tarafından geliştirilen SLI (Scalable Link Interface), PCI Express arabirimini kullanan iki yada daha fazla ekran kartından tek görüntü çıkışı almaya yarayan bir bağlantı teknolojisidir. Yazılım algoritması ve yalnızca Nvidia grafik işlem birimlerinde kullanılan SLI teknolojisi ile bilgisayarın grafik performansı iki kat artar.

Tek ekran kartına göre iki kat artan bu performans, değişik amaçlar için kullanılabilir. Güncel oyunlarda tek başına sıkıntı yaşayan ekran kartları, bir ek kart takılması ile oldukça güçlü bir çıkış sunacaktır. Tabi SLI işlemi için bir kartın daha takılması mevzusunu biraz açmak gerek.

SLI teknolojisinden faydalanabilmek için öncelikle birbirine denk iki adet (veya daha fazla) grafik birimi edinmek gerekir. Buradaki denklikten kasıt marka değil model üzerinedir. Özdeş ekran kartları paralel olarak bağlanarak işlem gücü arttırılır. Bu paralel bağlantıyı ise “SLI Köprüsü” adı verilen bağlantı birimi sağlar. SLI sertifikasına sahip anakartların kutu içeriğinde bu parça yer almaktadır.

Gücü ikiye katladık fakat bu ne işimize yarayacak?

Oldukça önemli bir soru. Burada kullanım amacı devreye girmekte. Render ve video işleme gibi yüksek grafik gücü isteyen işlemler için SLI teknolojisinin kullanılması büyük avantaj sağlayacaktır. Ayrıca yüksek oyun performansı isteyen kullanıcılar için de güzel bir tercihtir.

Çift ekran kartı ile SLI yapılabildiği gibi üçlü hatta dörtlü SLI bağlantılı konfigürasyonlar da kurulabilir. Her ne kadar extreme bir durum gibi gözükse de modelleme ve grafik tasarım işleriyle uğraşan profesyonel kullanıcılar bu tür sistemlere ihtiyaç duymaktadır. Hatta Nvidia’nın sırf bu işler için özel olarak ürettiği Quadro serisi ekran kartları bulunmakta.

3DMark, PCMark, Cinebench, Unigine Heaven gibi benchmark programlarında yüksek puanlar elde etmek için de SLI kullanılabilir. Özellikle yüksek puanlı dünya rekorlarında genellikle dörtlü SLI sistemler görülmektedir.

Getiri olduğu kadar götürü de var

SLI konfigürasyonları grafik performansına yükse katkı sağlıyor ve kullanıcısının yüzünü güldürüyor fakat iki veya daha fazla ekran kartını bir araya getirmek oldukça maliyetli. Ekran kartının haricinde bu donanımlara gerekli gücü verebilecek kalitede bir PSU’ya da sahip olunması gerekmekte. Ayrıca anakartın da SLI sertifikasını taşıması gerek. Aksi takdirde başka bir anakart almak zorunda kalabilirsiniz.

Oyunlardan yüksek performans almak isteyenlerin de dikkat etmesi gereken bir husus var. Oynanmak istenen oyunun da SLI’a destek vermesi gerekir. Aksi halde yalnızca tek kartın gücü kullanılabilir. Çoklu kartların bir diğer eksisi de “micro stuttering” adı verilen sorundur. Güçlü performans sunulmasına karşın görüntünün ekrana getirilme süresindeki farklar kırılmalara yol açabilir.

Benzer Yazılar

Mitokondri Nedir?

HayataRehber

Iddaa alt üst nedir?

HayataRehber

Radyasyonun Biyolojik Etkileri Nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster