Bitkilerin faydaları

Solucan gübresinin yararları nelerdir?

Solucan gübresinin yararları nelerdir?

Kırmızı Kaliforniya Solucanı kullanılarak solucan gübresi elde edilir. Solucan gübresinin faydaları şöyledir:

 • %100 organik gübredir. Zararlı kimyasalları içermez ve kullanırken herhangi bir şeyle karıştırılması gerekmez.
 • Ürün verimi artar. Bitki büyümesini hızlandırması, sağlıklı bitki oluşumunu desteklemesi sonucunda ürün verimi de artar.
 • Bitki büyümesini hızlandırır. Tohumların çimlenmesini teşvik ederek bitkinin daha kuvvetli büyümesi sağlanır. Ohio State Üniversitesinden Clive Edwards’a göre, bitki büyümesini arttırmasının yanı sıra elde edilen mahsulü de arttırır. Edwards solucan gübresinin etkileri ile ilgili domates, biber ve çilek üzerinde bir deney yaptı. Deney sonucuna göre, solucan gübresi ile gübrelenen bitkilerden, sentetik kimyasal gübreler ile gübrelenen bitkilere göre daha fazla verim elde edildi.
 • İçeriğindeki besleyici maddeler bitkiler tarafından kolayca emilir. Solucan gübresinin en önemli faydalarından biri, bitkilerin kökleri tarafından çok kolay bir şekilde absorbe edilmesidir. Kimyasal gübrelerin aksine içerdiği solucan mukusundan dolayı topraktan kolayca akmaz. Böylece bitkilerin besin maddelerini emmesi için daha fazla zamanı olur.
 • Bakterilerce zenginleşmiş bir gübredir. Gübre, solucan gövdesinden geçerken çeşitli bakteri ve mikroorganizmalarla zenginleşir. Bu bakteri ve mikroorganizmalar bitkilere hastalıklara karşı direnç kazandırır ve bazı bitki zararlılarını uzaklaştırır.
 • Bitkilerin daha sağlıklı olmasını sağlar. Solucan gübresinin kullanımı ile bitkide pestisit kullanımı azaltılabilir. Pestisit kullanımının azaltılması ile doğa daha sağlıklı bir hale gelir.
 • Sağlıklı kök oluşumunu sağlar. Solucan gübresinin toprağa dağılmasıyla bitkinin kökleri de faydalanır.
 • Bitkinin su tutma kapasitesini arttırır. Özellikle kuraklık yaşanan bölgeler için çok faydalı bir özelliktir. Kurak olan bölgelerde su tutma kapasitesini arttırarak bitkinin nemli kalmasını sağlar.

SOLUCAN GÜBRESİNİN FİYATI NEDİR?

Solucan gübresi katı ve sıvı olmak üzere iki çeşittir. Katı solucan gübresi fiyatı kg olarak belirlenmektedir. 1 kg katı solucan gübresinin fiyatı 8 ile 20 TL arasında değişmektedir. Sıvı solucan gübresi ise genellikle 1 lt, 5 lt ölçüsündeki şişelerde satılır. 1 lt sıvı solucan gübresinin fiyatı 30 TL ile 50 TL arasında değişmektedir.

Solucan gübresi elde etmek için kendiniz solucan alarak da gübre üretebilirsiniz. Solucanlar genellikle en az 500 adetten başlayarak satılmaktadır. 500, 1000, 10 bin ve 20 bin adet olarak yanında maması ile birlikte solucan satanlar vardır. 500 adet sertifikalı kırmızı kaliforniya solucanı yanında 10 kg maması ile birlikte ortalama 115 ile 120 TL fiyat arasında değişir.

Solucan Gübresi

SOLUCAN GÜBRESİ NE İŞE YARAR?

 • Solucan gübresinin toprak üzerinde birçok etkisi vardır. Toprağın su tutma kapasitesini arttırır. Havalanmasını iyileştirir. Mikroorganizma açısından zengin hale getirir. Humik asit bakımından zengin olduğu için toprağın pH seviyesini düzenler. Topraktaki bitki besin geri dönüşümünü sağlar.
 • Bitki büyümesi üzerine etkileri bulunmaktadır. Bitki çimlenmesini, büyümesini ve verimini arttırır. Bitki kök büyümesine fayda sağlar.
 • Gerekli besin maddelerini içerir. Bitki hastalıklarının iyileştirilmesini sağlayan gerekli besin maddelerini bulundurur. Bitki büyümesi için gerekli olan azot, fosfor ve potasyum gibi mineral maddeleri yüksek oranda ihtiva eder.

SOLUCAN GÜBRESİNİN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Solucan gübresini bitki yetiştiriciliğinde birçok alanda kullanabilirsiniz. Evde, bahçede, balkonda yetiştirilen bitkilerde kullanılmasının yanı sıra tarlada, serada yada yeni yetiştirilecek ürünlerde de kullanılabilir. Sebze, meyve, çiçek ve ağaç için uygulanabilir.

SOLUCAN GÜBRESİ NASIL KULLANILIR?

Solucan gübresi katı veya sıvı olarak alınarak yada üretilerek kullanılır. Sebze fidesi yada meyve ağacı dikerken, bitkinin kökü ile temas edecek şekilde uygulanır. Sebze fidesi için bir avuç yeterliyken, meyve ağacı için 1 kg kadar katı solucan gübresi kullanılabilir. Sıvı solucan gübresi ise 1’e 200 oranında su ile karıştırılarak bitkilere uygulanır.

Benzer Yazılar

Kahve telvesinin faydaları nelerdir?

HayataRehber

Şerbetçi Otu faydaları nelerdir?

HayataRehber

Çitlembik yağının yararları nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster