Nedir? Uygulamalı Davranış Analizi

Sönme Nedir?

Sönme

Eğer öğrenilmiş davranışlar pekiştirilmezse, gücünü kaybetmeye başlar. Sönme, geçmişte pekiştirilen davranışın, pekiştirilmemesi sonucuna bağlı olarak davranışın organizmanın repertuarından çıkması olarak tanımlanabilir.

Eğer pekiştirilmeyen davranışların ortadan kalkmadığını düşünecek olursak, davranışın ortadan kalkması için bir tek unutma süreci kalmaktadır.

Sönme, ödül veya ceza ortaya çıkarma özelliği kalmayan (işlevsel olmayan) davranışın ortadan kaldırılmasında önemli bir yoldur.. Sönme süreci basit ödüllendirme yoluyla öğrenme sürecinde ele alınırsa, Skinner deney kutusunda fare pedala basarak bir miktar yiyecek elde etmektedir. Fare yiyecekle pedala basma davranışının ilişkisini  öğrenince, acıkınca yiyecek elde etmek için pedala basmaktadır. Eğer pekiştireç (yiyecek) verilmemeye başlanırsa pedala basma davranışı bir süre devam edecektir. Ancak bir süre sonra bu davranışın düzenliliği ortadan kalkacak ve davranış azalacak, en sonunda da ortadan kalkacaktır.

Sönme ;daha önceden pekiştirilen bir davranışın pekiştirilmemeye başlanmasıyla, davranışın
sıklığının, süresinin ya da yoğunluğunun dereceli olarak azaltılması sürecidir.

◦ Hedef davranışı izleyen bütün pekiştireçleri belirle.

◦ Hedef davranışı izleyen bütün pekiştireçleri geri çek.

◦ Hedef davranış her yapıldığında görmezden gel, tutarlı ol.

Benzer Yazılar

Portfolyo nedir?

HayataRehber

Uygun Olmayan Davranışları Önlemenin Yolları Nelerdir?

HayataRehber

Down Sendromu Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster