su-içen-kadın-kapak-min
Beslenme Sağlık Yaşam

Su İçmenin Vücudunuza 7 Faydası

Su İçmenin Vücudunuza 7 Faydası

Su içerek vücudunuzdaki toksinlerden arınabileceğinizi, sindirim sisteminizi iyileştirebileceğinizi, daha kolay kilo verebileceğinizi, migren ağrılarınızı hafifletebileceğinizi, daha pürüzsüz bir cilde sahip olacağınızı, daha zinde hissedeceğinizi ve kabızlığı önleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

Su, bunların hepsini sağlayan mucizevi bir sıvıdır!

Doğal tedaviler hazırlamak için kullanılan malzemeler arasından en kolay bulunanı ve en ucuzu hiç kuşkusuz sudur.

Bu yazıda, su içmenin vücudunuza olan 7 faydasını öğrenin.

Farkı göreceksiniz!

1. Vücudunuzu toksinlerden arındırır

2. Sindirim sisteminizi düzenler

Her yemekten 20 dakika önce bir bardak su içmek, sindirim sisteminizi harekete geçirmek ve yemek sonrasında mide yanması, gaz ya da ağırlık gibi rahatsızlıklar oluşmasını önlemenin en iyi yoludur.

Buna ek olarak, yemekten önce içeceğiniz 1 bardak su yemek sırasında bir şeyler içmenizi engeller. Bu da sizin için iyi bir şeydir çünkü yemek yerken çok fazla içecek tüketmek önerilmez.

Eğer hazımsızlık problemi yaşıyorsanız, bunun için en etkili ve basit çözüm her iki dakikada bir bol miktarda su içmek olacaktır.

3. Cildinizi nemlendirir

Gün içerisinde bol miktarda su tüketmek daha sağlıklı, pürüzsüz ve aydınlık bir cilde sahip olmanızı sağlar. Aslında su, kullandığınız herhangi bir nemlendiriciden çok daha fazla etkilidir.

Öte yandan, su içmek sedef hastalığı, dermatit ya da egzama gibi cilt problemlerini de iyileştirebilir hatta tamamen yok edebilir.

Her gün en az 1 litre su içmek yeterlidir.

4. Metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar

Kilo vermede zorlandığınız ve kendinizi sık sık yorgun hissettiğiniz için metabolizmanızın yavaş olduğundan mı şüpheleniyorsunuz?

Neyse ki, hindistan cevizi yağı, biber ya da kahve gibi metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacak pek çok gıda var.

Ancak, metabolizma söz konusu olduğunda suyun faydalarını göz ardı etmemek gerekir. Aşağıdaki noktalara dikkat edin:

  • Gün boyunca bol miktarda için.
  • Soğuk duş almaya çalışın. Bu mümkün olmuyorsa, sıcak suyla duş alırken arada bir suyu soğutun.

Bu iki nokta, bazı tedavilerden daha etkilidir ve herhangi bir yan etkisi yoktur. Bunun yanı sıra, bunlar daha kolay kilo vermenize yardımcı olur ve kendinizi çok daha enerjik hissetmenizi sağlar.

5. Migren ağrılarınızı hafifletir

Kronik migrenler kişiye özel tedavi gerektirir. Ancak, migren ağrılarınız başladığında yalnızca su kullanarak çok basit bir tekniği uygulayabilirsiniz.

Ayaklarınızı sıcak suyla dolu bir kabın içine koyun. Cildinizi yakmadan, suyu dayanabileceğiniz en yüksek sıcaklığa getirin ve ayaklarınız kızarıp iyice ısınana kadar bekleyin.

Migrenin neden olduğu baş ağrınızı bu şekilde rahatlatabilirsiniz.

Ayağınızı sıcak suda 20-30 dakika tutun ardından kurutun ancak ayaklarınız ılık olsun. Bu tedavi hemen etkisini gösterecektir.

6. Kabızlığa iyi gelir

Eğer düzenli olarak bol su içmeye alışkınsanız, su kabız olmanızı engeller çünkü çoğu zaman kabızlığa neden olan şey sıvı eksikliğidir.

Eğer kabızlık probleminden kurtulmak istiyorsanız, rahatsız edici bir müshil kullanmak yerine basit bir lavman yapmanızı öneririz çünkü bunlar bakteri floranızı etkileyebilir.

Lavman, sadece su ve yıkama gerektiren çok eski bir yöntemdir.

7. Yorgunluğa son verir

Son olarak, su metabolizmanızı hızlandırdığından yorgunlukla savaşmanıza yardımcı olur. Su içmeniz ya da soğuk suyla duş almanız, ikisi de aynı etkiyi yaratacaktır.

Daha enerjik olmak için, soğuk suyla kollarınızı dirseklere kadar yıkamak da yıllardır kullanılan bir yöntemdir.

Kollarınızı suya daldırıp çıkarın ve ardından kurulayın. Burada yapılması gereken bu işlemi birkaç defa tekrarlamaktır.

Bu yöntem, soğuk duş almak istemeyen ancak daha enerjik olmak isteyenler için idealdir.

Benzer Yazılar

Çocuklarda göz tembelliği nasıl önlenir?

HayataRehber

Engelilik ( Handicap ) Nedir?

HayataRehber

Sakatlık ( Disability ) Nedir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster