Sağlık

Süt İçerken Alerjiye Dikkat

Süt İçerken Alerjiye Dikkat 

Uzmanlar uyarıyor: Sütün azı karar çoğu zarar… Fazla tüketildiğinde demir eksikliği ve kansızlığa neden olan süt, alerjiyi de tetikler.

İnsanların doğumdan itibaren aldığı ilk besin olan süt, başta gelişme çağındaki çocuklar olmak üzere 7’den 70’e herkes için gerekli.  Bütün besinleri dengeli olarak içinde bulunduran sütün besleyici değeri de çok yüksek.  Bağışıklık sisteminin güçlenmesinden bağırsak kanserini önleyici etkisine kadar pek çok faydası bulunan süt, alerjik etkisi nedeniyle bazı kişilerde hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunlara neden olabiliyor.  Ayrıca içeriğindeki yağ oranı nedeniyle fazla tüketilmesi kilo problemlerini de beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle süt içerken bilinçli olmak ve bazı reaksiyonlara dikkat etmek gerekiyor. Beslenme uzmanları, sütün faydalarını anlatırken tüketiminde dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı. 

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

-Bağırsak kanserini önlemeden tansiyonu düşürmeye kadar birçok faydası var 

Süt, içeriğindeki proteinler sayesinde hastalıklardan korunmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkıda bulunuyor. Hücreleri onararak özellikle bağırsak kanserini önlemeye yardımcı oluyor, cildi nemlendiriyor, vücutta ödem oluşmasını önlüyor, kasları kuvvetlendiriyor, kemik erimesini engelliyor, tansiyonu dengeliyor. Aynı zamanda yağsız süt, kolesterol üzerinde de düşürücü etkiye sahip.   

-Keçi sütünün alerjik etkisi inek sütüne göre çok daha az 

Bebeklerin 1 yaşına kadar temel besin kaynağı anne sütü. 1 yaşından sonra çocukların besinlerin üçte birini anne sütünden almaları gerekiyor. Bu yaşta sadece anne sütü ile beslenme çocuğun diğer besinleri almasını engelleyebiliyor. Bir yaşından sonra inek veya keçi sütü tüketmeleri sağlık açısından faydalı. 

GÜNDE ÜÇ BARDAK TÜKETİN

Keçi sütünün protein, kalsiyum ve fosfor oranı yüksek, sindirimi kolay. Aynı zamanda da inek sütüne göre daha az alerjik. Yapılan bir çalışma, keçi sütüyle beslenen çocukların inek sütüyle beslenenlere göre daha kilolu, uzun boylu ve iskelet sistemlerinin daha kuvvetli olduğu ortaya çıktı. 

-Günde 3 bardak süt sağlığa faydalı 

Günde 2 bardak süt, 1-3 yaş arası çocukların kalsiyum ihtiyacını, 9-18 yaş arasındakilerin kalsiyum ihtiyacının ise yüzde 40’ını karşılıyor. Ayrıca günde 2 bardak süt tüketilmesi yetişkin bir bireyin günlük fosfor ihtiyacının yüzde 50’sini, çinkonun ise yüzde 10’unu sağlıyor.  

– Fazla tüketildiğinde demir eksikliği ve kansızlığa neden olabiliyor 

Fazla miktarda süt tüketilmesi, fazla yağ miktarından dolayı kilo problemine neden olabiliyor. Aynı zamanda fazla kalsiyum alımına bağlı olarak demir yetersizliği  ve kansızlık görülüyor. Çocukların fazla miktarda süt içmeleri ise diğer besinleri yememelerine ve beslenme dengesizliğine neden oluyor. 

Alternatif olarak peynir ve yoğurt yenmeli 

Sütü sevmeyenler ya da alerjisi olanların aynı miktarda yoğurt, peynir, ayran gibi ürünleri tüketmeleri gerekiyor. Günde iki kibrit kutusu kadar peynir veya iki küçük kase yoğurt kalsiyum ihtiyacını karşılamak için yeterli oluyor. 

5 dakika kaynatmadan içmeyin

İnek sütü içindeki proteine karşı vücutta gelişen tepkilere “inek sütü proteini alerjisi” deniyor. Laktoz intoleransı ve alerjisi olan bireylere süt kesinlikle önerilmiyor. Süt alerjisi olan bireylerde genelde aile hikayesi de bulunuyor. Bağışıklık sisteminin tam gelişmemiş olduğu erken bebeklik döneminde özellikle inek sütü alerjileri görülüyor. Sıklıkla egzama veya deri döküntüleri, kramplar, karın ağrısı, kusma, ishal veya kabızlık olarak kendini gösteriyor.  Çiğ süt tüketilmemeli, mutlaka kaynatılmalıdır. Fakat uzun süre kaynatma durumunda da vitaminleri azalıyor. Pastörize edilmemiş sütün 5 dakika kaynatılması gerekiyor.  

Benzer Yazılar

Yetiyitimi Nedir?

HayataRehber

Dünyanın En Tuhaf Hastalıkları

HayataRehber

Su İçmenin Vücudunuza 7 Faydası

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster