Bitkilerin faydaları

Suyun yararları nedir?

Suyun yararları nedir?

Birçok hastalıktan korunmak, hastalıklara yakalanmamak istiyorsanız bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Vücudunuz sıvı kaybı yaşarsa bu durum hastalıklara davetiye çıkarır. İşte su içmenin yararlarından bazıları:

 • Bol miktarda sıvı tüketmek böbreklerin temizlenmesine yardım eder. Böbrek taşlarının oluşumunu engeller.
 • Akciğerlere de yarar sağlar.
 • Hücrelerin muntazam çalışmasına yardım eder.
 • Tansiyonu dengeler. Susuz kalınca gerilim düşüklüğü görülebilir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bu sayede hastalıklara yakalanma riski azalır.
 • Vücut ısısının düzenlenmesine yardım eder.
 • Sindirim sisteminin düzenlenmesine katkı sağlar. Hazımsızlığı yok ederek rahat bir sindirime olanak verir.
 • Beynin iyi işlemesini sağlar. Beyin fonksiyonlarının sıhhatli bir halde düzenlenmesine yardım eder. Bu durum konsantrasyonu arttırır.
 • Günün yorgunluğunu atmaya yardım eder. Bitkinlik giderici özelliği vardır.
 • Saçların parlak görünmesini sağlar.
 • Ruh halinin düzelmesine, kişilerin kendilerini mutlu hissetmesine de yardım eder.
 • Çağımızın hastalığı olan kansere yakalanma riskini de azaltır. Bilhassa kolon kanserine karşı koruma sağlar.
 • Yaşlanma karşıtıdır. Erken yaşlanmayı geciktirir. Vücudun dış kısmında adeta bir katman oluşturarak ciltte kırışıklık oluşumunu önler.
 • Kabızlığı engeller. Kabızlık problemi yaşayanlar bol miktarda sıvı içinde ne olduğu yüksek yiyecek ve içeceklerden tüketmelidir.
 • Romatizma, artrit ve kemik ağrısı şeklinde hastalıkların tedavisine yardım eder.
 • Kafi su içmek idrarın temizlenmesine de yarar sağlar. Kafi içilmediği vakit idrar koyu renkli, kokulu ve yoğun görünür. Su içildiğinde ise idrar seyrelir, kokusuz, açık renkli bir hal alır.
 • Rahat ve tertipli uyumanıza yardım eder.
 • Vücudu tüm toksin maddelerinden arındırır.
 • Vücuda enerji verir.

SU İÇMEK CİLDİ GÜZELLEŞTİRİR Mİ?

Birçok kadın güzel bir cilde haiz olmak için değişik yollar dener. Çeşitli bakım kürleri, maskeler, şifalı yağlar da bunların arasındadır. Su içmek de cildi güzelleştiren etmenler arasındadır. Kafi sıvı alınmadığı vakit cilt kuruluğu ortaya çıkar. Su içmek cildi nemlendirir. Kuru ciltlerin oluşmasını engeller. Bununla birlikte vücutta akne, sivilce oluşmasını engeller. Sıhhatli ve güzel görünen bir cilde haiz olmak için de bol miktarda sıvı tüketilmelidir.

SU İÇEREK KİLO VERİN!

Su içmek kalori kaybetmeye yardım eder. Bu sayede kilo vermeyi sağlar. Bilhassa rejim meydana getiren kişiler bol miktarda sıvı tüketmelidir. Hatta aç karnına su içilmesi kilo vermeyi sağlar. Şundan dolayı yiyeceklerden otuz dakika kadar ilkin bir bardak su içilmesi iştahı kapatır. Bu sayede daha azca yiyecek yenir. Ek olarak vücuttaki yağların dışarı atılmasına da yardım eder.

Su

MİGRENE KARŞI SU İÇİN!

Baş ağrılarınızın artmasından mı yakınma ediyorsunuz? Susuzluk, gün içinde yeterince su tüketmemek baş ağrısı yapar. Baş ağrısı durumlarında kafi su içmeye dikkat edilmelidir. Migreni olan kişiler de bol miktarda sıvı tüketmelidir. Migren ağrılarının oluşmamasına yardım eder.

SU, VÜCUDUN SIVI DENGESİNİ SAĞLAR!

Erişkin bir insan vücudunun ortalama %60’ı sudur. Çocuklarda bu oran birazcık daha fazladır, yaşlandıkça ise vücuttaki su oranı azalır. Su içmek vücudun sıvı dengesini sağlar. Sindirim, dolaşım, tükürük oluşumu, gıda taşınması ve vücut sıcaklığı pozitif etkilenir.

Ağız kokularını gidermek için de bir bardak su yeterlidir. Ağzınızın kirli kokmasından yakınma ediyorsanız, dişlerinizi fırçaladıktan sonrasında bir bardak su için. Ağız kokunuzun gittiğini farkına varacaksınız.

RAMAZAN AYINDA SU İÇMENİN ÖNEMİ NEDİR?

Ramazan ayında da sıvı almanın önemi büyüktür. Ramazan ayını yazın sıcak günlerinde karşılamak zor olsa gerek. Sıcak günlerde oruç tutmak da zorlaşır. Vücut sıcak günlerde fazla susuz kalınca gerilim düşmesi, göz kararması, halsizlik, baş ağrısı şeklinde emareler ortaya çıkabilir. Tüm bu hastalıkların görülmemesi için iftarla sahur arası bol miktarda sıvı içeren yiyecek ve içecekler tüketilmelidir. Tüm bu yiyecek ve içeceklerin haricinde günde minimum 2 litre su da tüketilmesi gerekir. Şundan dolayı salatalık, karpuz, kavun şeklinde sıvı içinde ne olduğu yüksek yiyecekler tüketilse yada çay, meyve suyu, ayran şeklinde içecekler içilse bile hiçbiri suyun yerini tutamaz. Bu yiyecek ve içeceklerin yanında bol miktarda su içmeye de dikkat edilmelidir. Ek olarak gün içinde havaların sıcak olması sebebiyle terleme ile vücut yüksek oranda sıvı kaybeder. Kaybedilen sıvı yerine yeni sıvı içilmezse vücutta rahatsızlıklar yaşanabilir. Bu yüzden bu sıcak havalarda kucak kucak su içilmelidir.

SU İÇMEK İÇİN EN UYGUN ZAMANLAR HANGİLERİDİR?

 • Uyanınca kahvaltıdan ilkin 1 bardak su içmek: organları çalıştırır.
 • Yiyecek yemeden otuz dakika ilkin 1 bardak su içmek: iştahı kapatır ve daha azca yiyecek yemeyi sağlar
 • Yatmadan ilkin 1 bardak su içmek: nüzul geçirme ve kalp krizi riskini azaltır.

BİR GÜNDE KAÇ BARDAK SU İÇİLMELİDİR?

Kalp, beyin şeklinde dirimsel fonksiyonları olan organların bile büyük çoğunluğu sudur. Bu yüzden susuz kalmak tüm organları negatif etkisinde bırakır ve hastalıklara sebep olur. Erişkin bir şahıs günde 8 ile 10 bardak içinde su içmelidir. Başka içecekler tüketiyorum diye düşünmeyin, hiçbir içecek suyun yerini tutamaz.

Benzer Yazılar

Andız Pekmezinin faydaları nelerdir?

HayataRehber

Elma sirkesinin yararları nedir?

HayataRehber

Fındığın yararları nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster