Nedir?

T tüp nedir?

 T tüp nedir?

T tüp, bir kolesistektomi (safra kesesinin cer­rahi yolla alınması) sonrasında safra yol­larında hiç safra kesesi taşı kalmadığını kontrol etmek için kullanılan bir görün­tüleme tekniği olan kolanjiografi esnasında takılan tüplere denir.

Cerrahi işlem sırasında, T şeklinde bir kauçuk tüp, safra yolları­na salınır ve orada bırakılır. Yaklaşık bir hafta sonra tübe kontrast medium konur ve X ray (röntgen) görüntüsü alınır. Eğer taş yoksa, tüp çekilir. Taş varsa, ERCP ile alınabilir veya güçlü bir taş çözücü, tüp yoluyla uygulanır.

T tüpü safranın vücudunuzdan dışarıya küçük bir torbaya boşalmasını sağlar. Böylece, rengi koyu altından koyu yeşile değişen renklerde olan safranın miktarı ölçülebilir.

Bir T-tüpü takıldıktan sonra bir hafta-on gün, belki de daha uzun bir süre safra torbasına bağlı kalabilir. Genellikle onuncu gün çekilen T-tüpü filminde (T-kolanjiografi) darlık veya safra kaçağı yoksa T-tüpü bağlanır veya kapatılır.

Yaranın iyileşmesi ve özet testlerin yapılabilmesi için genellikle 3-6 ay, bazen de daha uzun bir süre yerinde kalabilir. T-tüpü deriye bir dikiş ile bağlanır ve tüp etrafındaki tampon kirlenir veya ıslanırsa değiştirilmesi gerekir.

Size hastaneden çıkmadan T-tüpünün etrafındaki tamponu nasıl değiştirebileceğiniz gösterilecektir veya hastane ziyaretlerinizde bu işlem yapılacaktır. Bu son aşamada bile donör organın uyumsuz olması veya başka komplikasyonlar nedeniyle ameliyat iptal edilebilir ya da ertelenebilir. Ameliyat çok zahmetlidir ve 6-18 saat arası sürebilir.

Benzer Yazılar

Ebrar nedir

HayataRehber

İletişim nedir?

HayataRehber

Hipertansiyon Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster