Psikoloji

Tatil sonrası iş sendromu da neymiş

Tatil sonrası iş sendromu da neymiş

Yolcuklara çıkıldı, denizlere girildi, sabahlara kadar oturuldu evet ama sonra ne oldu? Hoş geldiniz iş hayatına! Gelin bu sendromdan birlikte kurtulalım…

Malumunuz yılın en son tatiline de elveda dedik bugün itibariyle. Dün akşam herkes ufak çaplı bir depresyona girdi değil mi? Evet biliyorum çünkü ben de oradaydım. Uyumamak için baya bir çaba sarf ettim ama sonuç tabii ki de değişmedi!

Girince alışıyorsunuz

Tatilde bol bol duyduğunuz şu cümleyi şimdi iş hayatı için diyorum: Girince alışıyorsunuz! Evet alışıyorsunuz, alışacaksınız…

Ömür boyu tatil yapma lüksüne sahipseniz orası ayrı tabii, paşa paşa susar işime devam ederim. 

Birkaç adımla işinize adapte olun

Benim böyle durumlarda uyguladığım birkaç adımım var. Hatta bazı rutinler diyebilirim. İster benim adımlarımı takip edin isterseniz kendi adımlarınızı bulun! Ama mutlaka yapın, yapmazsanız hayat yine hüsran. 

İşte tatil sonrası iş sendromunu aşmanıza yardımcı adımlar…

Sabah kahvesi

Tatil boyunca istediğiniz saatte yataktan kalktınız bu yüzden sabah alarmla kalkmak facia oldu! Panik yok. İşe giderken yolunuzun üzerindeki kahveciden sevdiğiniz bir kahveyi hemen alın. O ilk yudumla birlikte gününüz iyi geçmeye başlayacak. Düşüncesi bile güzel değil mi?

İş arkadaşlarınız ile konuşun

Ofiste bir tek siz adaptasyon sorunu yaşamıyorsunuz. Geri kalan herkes de sizin gibi. Bunun bilincine varın ve karşılıklı depresyona girmek yerine, tatilde yaşadığınız güzel anları paylaşın. İlerisi için bile plan kurabilirsiniz. Mesela ben şimdiden Kaş’a gitme planları yapıyorum.

Masanızda değişiklikler yapın

Tatile gittin de bir süs eşyası almadan mı döndün? Hayatta inanmam. Kumsaldaki bir deniz kabuğu bile olsa elbet bir şeyi çantana attın da getirdin biliyorum. Çıkar onları çantandan ve hemen çalışma masanın üzerine yerleştir. Gördükçe mutlu olacaksın. Zaman çabucak geçecek.

Evden çalışanlar buraya

Her ne kadar evden çalışmak süper güzel bir şey gibi gözükse de hiçte öyle değil. Başta bunu belirteyim. Buz dağının görünmeyen bir boyutu var biliyorsunuz.

Evet tatilden döndünüz, çamaşırlar yığın yığın, ev kir içinde. Gece vakti eve vardınız ama sabah iş başı. Bütün gece çılgınlar gibi işleri bitirmeye çalıştınız. Temizlik bitti ama siz de bittiniz. Sabah iş için kalktığınızda vücudunuzdaki her kemiğin kırılmış olabileceğini düşündünüz haliyle. Panik yok. Hemen siz de bir fincan kahvenizi alın ve mesai başlamadan 10 dakika sakin bir müzik eşliğinde kendinizi rahatlatın. Evet artık arındığınıza göre iş başına! İşler azıcık hafifledikten sonra tatil fotoğraflarını açıp açıp enerji depolayabilirsiniz. Aman oturuşunuza da dikkat edin. Evinizde bir heves alıp kullanmadığınız pilates topu olduğunu da biliyorum. Hemen onu ayağınızın altına alın ve kanın vücudunuzda dolaşmasına izin verin. Nasıl enerji sağladığını fark edeceksiniz.

Benzer Yazılar

Hayatın Gerçekleri Yoktur; Hayatınızın Gerçekleri Vardır

HayataRehber

Dirençli depresyona çözüm: Ketamin

HayataRehber

Depresyona Sebep Olabilecek 6 Zararlı Alışkanlık

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster