Temizlik

Temizlik yapmanın 8 kolay yolu!

Temizlik yapmanın 8 kolay yolu!

Süpürgenin torbasını boşaltmak!  (5 ile 10 dakika) 
Bu çanta yarısına kadar dolu olduğunda eskisi kadar güçlü çalışmayacağından ve motora zararı olacağından önemlidir. Torbaya makinede kalan kiri itmek için 30 saniye makineyi çalıştırın ve çıkarın. Bir tek torba varsa torbayı çıkararak temizleyiniz.
Torba yoksa çöp kutusunun yakınında tozunu silkeleyerek temizleyin. Eğer çocuklar ve evcil hayvan varsa her ay ya da ayda iki kez temizleyiniz.

Yüksek yerlerdeki lambayı temizlemek (15 dakika) 
Özellikle yaz aylarında toz biriktiğinden önemlidir. Sağlık için tehlikeli değil, ama görüntü kötüdür. Güvenliğiniz için ışığınızı kapatın ve sigortayı indirin. Malzemeleri saklamak için cepleri olan bir önlük giyin. Ekstra uzun merdivenle ampulün ve lambanın tozunu alın. Lambayı alıp lavaboda da sıcak su ve deterjanla kirlerden arındırabilirsiniz. Bir sünger ile silin durulayın ve kurutun. Ayrıca bulaşık makinesinin içine de bazı lambalar konabilir. Kuruduktan sonra, yerine takın.

Tost makinesini temizleme (5 ile 10 dakika) 
Bu pisliğin yanı sıra kırıntıların kokmasına ya da yanarak duman çıkması açısından
önemlidir

Bir tost makinesi için
Adım 1: kırıntı tepsisi çıkarın ve kaldırın. Kırıntıları dökün, sonra bulaşık deterjanı ile tepsiyi yıkayın ve silin. Çöp kutusunun üzerinde baş aşağı tost makinesi tutun ve yavaşça kalan kırıntıları dışarıya dökün.

Fırın ve tost makinesi için
Adım 1: her şeyi yumuşatmak için 10 dakika 350 derece fırın ve ısı içindeki su ile kap yerleştirin. Fırının fişini çekin ve tepsinin kırıntıları dökün. Plastik bir spatula ile kazıyın. Tepsiyi bulaşık deterjanı ile yıkayın ve pamuklu bir bezle kurulayın. Sonra kurumaya bırakın.

Tavan arasını temizleme (15 dakika) 
Toz zamanla oturur zaman ve tozlar alerji ve sinüs enfeksiyonlarına neden olacağından
sağlık riski olduğundan temizlenmesi önemlidir. Güvenlik için sigortayı kapatın. Mobilya üzerine yayılma riskine karşı eşyaları da temizleyin. Su ve 2 yemek kaşığı beyaz sirkeyi bir sprey şişesine doldurun. Bir ekstra uzun merdiven üzerinde durarak pamuklu bez ile tozları alın.

Mutfak çöpünü ovma (15 dakika) 
Sızan sıvılar küf, bakteri ve kötü bir kokuya neden olabilir. Hortum tutarak temizleyin ve kurulayın. Mikropları öldüren hijyenik sprey ile temizleyerek bakterileri ve kötü kokuları temizler. Lastik eldiven giyilerek bir tuvalet fırçası ile fırçalayın. Havlu ile kurulayın ya da güneşte kurumaya bırakın.

Radyatör, klima ve ısıtıcı temizleme (15 dakika) 
Bu neden önemlidir: Tozlar alerjilere neden olur. Havalandırmaları ve radyatörler
ile uğraşırken, bu tozu odaya indirir. Aşırı toz soğutma ve ısıtma sisteminin fazla
çalışmasına neden olduğundan bu ekstra maliyet getirir. Isıtıcı veya klima kapatın. Zemin ve süpürgelik delikleri üzerinde bir vakum makinesini çalıştırın. Havalandırmayı tornavida ile açın. Küçük bir sünger boya fırçası yardımıyla, bulaşık deterjanı ile kapakları yıkayın.

Radyatörler için
Bir şişe fırçası ile kanatlara arasındaki tozu temizleyin ve su kullanmayın.

Buzdolabının altının ve arkasının temizlenmesi (20 ila 30 dakika) 
Tozlar buzdolabının verimsiz çalışmasına neden olabilir. Her iki taraf tutup yavaşça kendinize doğru kımıldatarak buzdolabı çekin; bazıları tekerlekler üzerinde ise bu nedenle bu düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Bir fırça ile etrafında tozu çıkarıp elektrikli süpürge ile temizleyin. Buzdolabının arkasına ve nemli bir pamuklu bez ve biraz bulaşık deterjanı ile iki silin. Sonra elektrikli süpürgeyle alıp, zemin temizleyin. 1/3 bardak beyaz sirke ve yarım litre ılık su çözeltisi kiremit ve taş hariç, çoğu yüzeyler için bir sakınca yoktur. Temizledikten sonra fişi tamamen kuru yere bırakın.

Duş kapılarını ve fayansı ovma
Sert kıllı fırça ile fırçala. Ağır Sabun artığı ve küf için güçlü bir temizleyici, kullanın. (duş kabini kapıları olanlar için): Kullanım cam temizleyici veya ciddi Sabun artığı veya sabit su lekelerini kaynar ısıtılmış su ve sirke ile temizleyin. Bir fırçalayın fırça cam çizebilir, ovma süngeri, bir mikro fiber bez kullanın. Parça içine biraz sirke dökün, ovma fırçası ve havlu-kuru ile ovun, sonra bir kaç dakika bekletin. Hayır, durulama gerektirmez. Bir duş ya da iki sonra, sirke kokusu gitmiş olacak.

Benzer Yazılar

Mutfakta Temizlik Konusunda Hassas Olanlar İçin 7 Pratik Bilgi

HayataRehber

Kimyasal Kullanmadan Pratik Temizlik için 9 Tüyo

HayataRehber

Mutfakta Temizlik Konusunda Hassas Olanlar İçin 6 Pratik Bilgi

HayataRehber

Yorum Yap

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bununla ilgili iyi olduğunuzu kabul edeceğiz, ancak isterseniz dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz. Kabul Et! Daha Fazlası

×
Göster
x
Göster
×
Göster